Arı sokmalarını geçirecek ev yapımı doğal yöntemler

Tedavi edilmediği taktirde ölümcül olabilen arı sokmaları evinizde bulunan basit malzemeler ile tedavi edebilirsiniz. Ancak, alerjik reaksiyon görüldüğü an tıbbi yardım almalısınız. İşte arı sokmalarını geçirecek doğal yöntemler..

Arı sokması durumunda ilk yapacağınız iş iğneyi çıkartıp, enfeksiyonun artmamasına karşı yarayı su ve sabun kullanarak temizlemek olacaktır. Yarayı temizledikten sonra paylaştığımız bu basit malzemeler ile ağrıyı ve acıyı hafifletebilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi ilerleyen bir alerji belirtisi durumunda doktora başvurmanızda fayda var.

Lavanta yağı
Lavanta yağı, arının zehrini kolayca bertaraf edebilir. Arının soktuğu bölgeye 1-2 damla lavanta yağı damlatın. Birkaç dakika sonra ağrı ve acı geçmeye başlayacak.
arı sokması

Karbonat ve sirke
Bir miktar karbonatı, sirke ve suyla macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Elde ettiğiniz macunu, sokulan bölgeye sürüp 30 dakika bekleyin. Karbonat ve sirke, arının iğnesinde bulunan asidi etkisiz hale getirecek ve acı hissini alacaktır.

Sarımsak
1-2 diş sarımsağı suyunu salana kadar ezip, yaranın üstüne bastırın. Daha sonra, nemli bir bez veya havluyla kapatıp 20-30 dakika bekleyin. Bandajı çıkardıktan sonra yarayı suyla durulayın.

Soğan
Soğan arı sokması dahil pek çok böcek ısırığına iyi gelir. Bir soğanı ortadan ikiye bölün ve sulu kısmını yaranın üstüne bastırın. Ağrının ve acının çok kısa bir süre sonra geçtiğini göreceksiniz.

Diş macunu
Diş macunu da karbonat gibi sokulan bölgedeki asidi etkisiz hale getirecek, yanma, ağrı ve şişme oluşumunu engelleyecektir. Diş macununu yaranın üstüne sürüp, temizlemeden önce 20-30 dakika bekletin.

Bal
Balın arıdan geldiği düşünülünce bu yöntem ister istemez tebessüm etmemize sebep oluyor. Arının soktuğu bölgeye biraz bal sürüp yarayı gazlı bezle sarın. Yaklaşık 30 dakika veya 1 saat sonra bandajı çıkartabilirsiniz.

Yorum Yaz