Balgam söktüren bal ve havuç karışımı tarifi

Ev yapımı şuruplar, uzun sürelerdir, grip, soğuk algınlığı ve diğer solunum sıkıntılarının belirtilerini idare etmek için doğal bir alternatif oluşturmaktadırlar. Neyse ki, balgam üretimini azaltmaya ve sağlığınıza müdahale etmesini engellemeye yardımcı olan pek çok tedavi vardır. Bu seçeneklerden bir tanesi, havuç ve baldan yapılan doğal bir şuruptur. İşte balgam söktüren bal ve havuç karışımı tarifi…

Havuç ve bal ile yapılan bu şurup, en etkili ve sağlıklı seçeneklerden biridir. Çünkü hem öksürük gibi semptomları giderir, hem de bağışıklık sistemini güçlendirir, yani köküne kadar hastalıkla savaşır.

Malzemeler
3,5 bardak havuç, 5 yemek kaşığı organik bal.
İlk olarak, havuçları iyice yıkayın, küçük parçalar halinde doğrayın ve su dolu bir tencereye koyun. Havuç yumuşayana kadar kaynatın.

Sonra, havuçları çıkarın, bir çatal veya kaşıkla ezin. Sonra, bu püreyi bir cam şişeye koyun ve beş çorba kaşığı bal ile karıştırın. Son olarak kabı kapatın ve tüketmeden önce en az bir gün bekletin.

Nasıl kullanacaksınız?
Balgam üretimini azaltmak için günde 4 veya 5 yemek kaşığı bu şuruptan tüketin.Koruyucu bir tedavi olarak kullanmak için, tercihen bir yemek kaşığı tüketebilirsiniz.Eğer şurubu çok tatlı bulursanız, yarım bardak ılık suyla karıştırın.

Yorum Yaz