Banyodaki küfleri ortadan kaldıracak yöntemler

Banyoda küflerin oluşması, ortamdaki yüksek nem oranı nedeniyle sık yaşanan bir problemdir. Eğer banyonuzda küf varsa, odayı iyice havalandırmaya özen gösterin ve nem kaynaklarını tespit edin. Basit ve pratik hileler ile banyonuzdaki küfleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Banyonuzu düzenli olarak temizleseniz bile, küflerin oluşma olasılığı oldukça yüksektir. Bazı küf çeşitleri son derece toksik olup sağlığınıza zarar verebilir. Banyodaki küflerden kurtulmak için paylaştığımız basit ve pratik yöntemleri mutlaka deneyin.

Sirke ve boraks karışımı
Malzemeler:-2 yemek kaşığı boraks-1/4 su bardağı sirke-Sıcak su

İlk olarak, bütün malzemeleri bir sprey şişesinde birleştirin ve karışımı, küfün olduğu bölgelere püskürtün. Ardından, nefes yolunuzu korumak için eldiven giyin ve maske takın; bir süngerin kalın tarafıyla küflü yüzeyi temizleyin ve durulayın. Sonrasında, çözeltiyi küflü bölgenin üzerine tekrar püskürtün. Son olarak, banyoyu havalandırın ve temizlediğiniz alanın kurumasını bekleyin.

Çay ağacı yağı
Malzemeler:-2 yemek kaşığı çay ağacı yağı-2 bardak suÇay ağacı yağı çözeltisini bir sprey şişesine aktarın ve yukarıda verilenlere benzer şekilde uygulayın.Sadece birkaç dakika içinde, zemin üzerindeki küfün kaybolmaya başladığını göreceksiniz. Bu aşamadan sonra, duvar yeniden boyanmaya hazır demektir.

Hidrojen peroksit
Bu yöntem önceki çözeltiler kadar güçlü olmayabilir ancak, yine de hidrojen peroksitin antibakteriyel özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Üstelik, ufak lekeleri temizlemeye çok elverişli bir bileşendir.Nasıl uygulanır? Bir sprey şişesini hidrojen peroksit ile doldurun ve doğrudan küflü yüzeye püskürtün.Ardından, yaklaşık 15 dakika bekleyin.Son olarak, küf kalıntılarını temizlemek için yüzeyi fırçalayın. Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Yorum Yaz