Beyaz sirkeyle temizlememeniz gereken 5 yer

Temizlik söz konusu olduğunda, beyaz sirkenin faydalı etkileri hakkında çok fazla konuşulur. Ancak, her şey gibi, beyaz sirkenin de olumsuz yanları vardır. Eğer temizlik yaptığınız yerleri mahvetmek istemiyorsanız, beyaz sirke ile temizlememeniz gereken yerlere dikkat etmelisiniz. İşte beyaz sirke ile temizlememeniz gereken 5 yer…

Endüstriyel kimyasalların aksine, sirke birçok şeyi temizlemek için kullanabileceğiniz doğal bir maddedir. Temizlik söz konusu olduğunda, beyaz sirkenin faydalı etkileri hakkında çok fazla konuşulur. Bununla birlikte, sonuçlar bazı cisim veya yüzey alanlarında istendiği gibi olmayabilir.

Beyaz sirkeyi bu kadar etkili kılan şey, düşük pH’idir ve bu da onu asidik bir madde yapar. Bu bazı şeyler için iyi olsa da, bazıları için hiç de iyi değildir.

Beyaz eşya ve elektronik cihazlar

Parlatma özelliklerine rağmen, televizyonları veya bilgisayarları temizlemek için beyaz sirke kullanmamalısınız. Bu durum, mikrodalgalar, kahve makineleri veya ütüler ve tabletler ve cep telefonları gibi dokunmatik ekranlara sahip cihazlar için de geçerlidir. Doğal parlaklıklarını ortadan kaldırmanın ve yüzeylerini aşındırmanın dışında, bu madde, elektronik parçaların değişimine sebep olabilir.

Gıda lekeleri

Giysilerde, yerlerde, araba koltuklarında ya da kanepede olsun, beyaz sirke yemek lekelerini çıkarmaz. Aksine, bileşenleri gıda artıkları üzerinde hareket eder ve çıkarılması çok daha zor hale getirir.

Parke zemin

Bazı yüzey alanlarında işe yararken, sert zeminler ya da parke zeminlerde beyaz sirke kullanılması renk bozulmalarına veya çıkmayan lekelere neden olabilir. Bu nedenle gereksiz sorunlardan kaçınmak için, alabileceğiniz en iyi önlem, bu tip zeminlerde yapılan özel temizlik ürünlerini satın almaktır.

Granit ve mermer yüzeyler

Granit ya da mermer gibi doğal taşlar, asidik maddeler ile temizlendiğine iyi sonuçlar vermez. Bu nedenle, bu yüzeylere beyaz sirke uygulamamak en iyisidir. Ayrıca limon ya da kabartma tozu da kullanmamalısınız.

Demir tencere ve tavalar

Bu sevilen mutfak eşyaları, iki nedenden ötürü beyaz sirke ile temizlememeniz gerekenler listesinde yer alır: Birincisi, sirke içindeki asidin yapışmaz yüzeyleri bozmasıdır. Bildiğiniz gibi bu, tencere ve tavalarınızın işlevselliğini büyük ölçüde sınırlar. Ayrıca demir ile, bu asit bileşenleri ile iyi sonuç elde edilemez. Sonuç, lekeli bir tencere veya tava olabilir.

Yorum Yaz