Çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumanın 7 yolu

Vücut, değişen hava koşullarına ayak uydurmakta güçlük çeker ve bu aylarda üst solunum yolları hastalıkları artar. Özellikle çocuklarda bu durum daha da sık görülür. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Refika İlbakan Hanımeli, çocukları üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumanın ipuçlarını paylaştı

Kreş ve anaokulu gibi kapalı yerlerde bulunan çocuklar virüslerin yol açtığı enfeksiyon nedeniyle sık sık hastalanırlar. Soğuk algınlığı, nezle, grip, bademcik iltihabı, soluk borusunun iltihabı, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi hastalıkların kışın çocuklarda daha sık görüldüğünü belirten  “Bu hastalıkların çoğu ayakta tedavi edilebilir. Her çocuğun hastalıklara karşı direnç kazanması için bu hastalıkları geçirmesi gerekir.

Çocuklar yılda kaç kez hastalanır?
En gelişmiş ülkelerde bile 5 yaşın altındaki çocuklar 1 yılda ortalama 6-8 kez hastalanırlar. Özellikle kreşe ve okula başlayan çocukların ilk senelerde daha sık hastalanması doğal bir durumdur” dedi.

Uzmanlarımızın üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için verdiği önemli ipuçları ise şöyle:

1-Çocukların aşılarının zamanında ve tam olarak yaptırın.

2-Çocuklarınıza küçük yaşta kişisel hijyen, el yıkama ve bakımının önemini öğretin.

3-Öksürüp hapşırırken ağzını eliyle değil koluyla ya da kağıt mendil ile kapatması gerektiğini öğretin.

4-Çocukların sıvı alımının artırın. Özelikle bol su tüketimi çok önemli.

5-Çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayın.

6-Hastaysa okula göndermeyin. Çocukları 2-3 gün evde tutmak iyileşmesini kolaylaştırır.

7-Evinizi her fırsatta havalandırın. Hava sirkülasyonu hem hastalıkların önlenmesinde hem de tedavi aşamasında büyük fayda sağlar.

Yorum Yaz