Dana eti kavurma nasıl yapılır? İşte adım adım lokum kıvamında kavurma tarifi

Kurban Bayramı’nın vazgeçilmez lezzeti hiç kuşkusuz yeni kesilen et ile yapılan dana eti kavurma. Kurban Bayramı’nda en çok merak edilen ve aratılan tarif dana eti kavurma tarifi oldu. Kurban Bayramı’nda neredeyse hemen her evde pişen bir lezzet olan dana eti kavurma tarifi ile farklılıklar gösterebiliyor. Tam kıvamında dana eti kavurma nasıl yapılır? Lokum gibi ağızda dağılan dana eti kavurma en güzel etin hangi yerinden olur? Lezzetli dana eti kavurmanın püf noktaları nelerdir? İşte sizin için derlediğimiz lokum kıvamında dana eti kavurma tarifi…

Kavurma Kurban Bayramı’nın hiç kuşkusuz en sevilen lezzetlerinden biri. Kurban Bayramı’nın simgesi haline gelen dana eti kavurma hemen hemen her avde pişer. Dostlarla kurulan sofraların baş tacı olan kavurma taze taze tüketilmenin yanı sıra dondurulup sonrasında tüketilmek için de hazırlanır. Peki ağızda dağılan tam kıvamın dana eti kavurma nasıl yapılır? İşte sizin için derlediğimiz lokum kıvamında dana eti kavurma tarifi ve dana eti kavurma yapmanın püf noktaları…

İŞTE DANA ETİ KAVURMA TARİFİ

Malzeme Listesi

  • 1 kg dana kuşbaşı
  • 1 baş orta büyüklükte kuru soğan
  • 3 ya da 4 diş sarımsak
  • Bir miktar sıvıyağ
  • (2-4 Kişilik – 45 dakika)

Hazırlanışı

Adım 1

İlk olarak orta büyüklükteki bir tavanın içerisine kavurmalık dana kuşbaşı etleri koyun. Ocağın altını açın ve hiçbir şey ilave etmeden, ama sürekli karıştırarak etleri pişirmeye başlayın.

Adım 2

Tavadaki etlerin rengi değişmeye başladığında ve etler suyunu salmaya başladığında bir miktar sıvı yağ ilave edin. Ocağı kısık ateşe alın ve bu şekilde arada karıştırarak pişirmeye devam edin.

Adım 3

Etler pişerken ayrı bir yerde soğanları ve sarımsakları soyun. Sonrasında soğanı dörde bölün. Doğranmış soğanları ve tüm şekilde olan sarımsakları tavanın içerisine ilave edin. Etler suyunu yeniden çekene kadar tüm malzemeler ile birlikte pişirin.

Adım 4

Eğer etler pişmeden etlerin suyu biterse takriben yarım çay bardağı kadar kaynar su ilave edip bir süre daha etleri pişirin. Etler tamamen piştikten ve lokum kıvamına geldikten sonra içerisine bir miktar tuz ilave edip yemeği ocaktan alın ve servis edin.

KURBAN ETİNİ PİŞİRMEDEN ÖNCE…

Etler kuşbaşı doğranır. 1 gece buzdolabında dinlendirilir.

İç yağı tencerede eritiyoruz. Etlerimizi tencereye koyup suyunu bırakana kadar karıştırıyoruz. Kendi suyunu tamamen bırakıp renk değiştirdikten sonra yarım bardak suyu ekliyoruz. Ocağın altını kısıp kapağını kapatıyoruz ve bu şekilde 1.5-2 saat pişiriyoruz. Etler yumuşadıktan sonra tuzunu ekliyoruz. Kalan suyu çektikten sonra tereyağını ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Kavurmamız hazır.

Çelik tencere kullanımı ısının daha iyi dağılmasını sağlar ve suyun hemen buharlaşmasına engel olur. Böylece etler daha iyi pişer. İç yağlar eritilirken yeterli miktarda yağ olduğunu düşünürseniz erimeyenleri etleri koymadan önce alabilirsiniz.

Yorum Yaz