Erkekleri ve Kadınları Farklı Etkileyen 8 Hastalık

Erkekler ve kadınlar benzer semptomlara sahip aynı hastalıklara sahip olsalar da, bu hastalıkların bazıları onları farklı şekilde etkiler. Kadınlar bazen daha fazla semptom hissedebilir ve bazı hastalıklar erkekleri daha ciddi şekilde etkileyebilir . Bu, kadınların biraz daha uzun olmasıyla yaşam sürelerinin farklı olmasının nedenlerinden biridir.

Fikir kadını şimdi kadınları ve erkekleri farklı şekillerde etkileyen 8 hastalık hakkında bilgi verecektir.

1. Saç dökülmesi

Erkeklerin yaşlandıkça saçlarını kaybetme olasılığı kadınlardan daha yüksektir. Erkekler aynı desende saçlarını kaybederler, çünkü başlıkları gittikçe uzar. Ayrıca büyük bir kel noktaya sahip oldukları noktaya kadar saçlarını kaybedebilirler. Bu, erkeklerin testosteronunun saçları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olması nedeniyle olur. Testosteron, saçın daha kısa ve incelmesine yardımcı olan bir hormon olan dihidrotestosterona dönüştürülür .

Erkeklerin saç dökülmesi 20’li yaşlarında başlayabilir. Kadınlarda, 50’li veya 60’lı yaşlarına ve kadınların saç dökülmesinin genlerle veya tıbbi koşullarla daha fazla ilgisi olana kadar fark edilmeyebilir .

2. Akne

Hormon seviyeleri bozulduğundan kadınlar dönemlerinde ve menopozda daha fazla akne yaşarlar . Her iki cinsiyet de çocukluktan yetişkinliğe kadar akneye sahip olabilir, ancak erkeklerde akneden sorumlu yağlı madde olan daha fazla sebum ürettikleri için genellikle daha uzun sürer .

3. Multipl Skleroz

Multipl skleroz kadınlarda erkeklerden 2 ila 3 kat daha yaygındır. Bununla birlikte, erkeklerde genellikle kadınlardan daha şiddetlidir . Primer-ilerleyici multipl skleroz ( PPMS ) olarak bilinen ilerleyici formu söz konusu olduğunda, erkek sayısının kadınlardan daha yüksek olabileceği görülmektedir.

4. Osteoporoz

Kadınların osteoporoz gelişme olasılığı erkeklerden 4 kat daha fazladır. Durum çoğunlukla 50 yaşın üzerindeki kadınlarda görülür. Bunun nedeni, kadınların kemiklerinin daha hafif ve daha ince olması ve ayrıca daha uzun ömürlü olmalarıdır.

5. İnme

Erkeklerden yaklaşık 55.000 daha fazla kadın felç geçirir. Her yıl erkeklerden daha fazla kadın felç geçiriyor. Erkekler ve kadınlar aynı inme semptomlarını hissetse de, kadınlar ayrıca nefes almada zorluk, halüsinasyonlar, bayılma, kusma, ajitasyon, nöbetler ve hıçkırık gibi ek ve farklı belirtiler de hissedebilirler .

6. Kalp krizi

Hem erkekler hem de kadınlar kalp krizi geçirirken göğsünde oturan bir fil varmış gibi hissettiren göğüs baskısı yaşayabilirler . Bununla birlikte, kadınlar bu göğüs baskısını hissetmeden kalp krizi geçirebilir. Bunun yerine, alt göğüste veya üst karın bölgesinde baskı veya ağrı , nefes darlığı, baş dönmesi, bayılma ve aşırı yorgunluk hissedebilirler .

7. Depresyon ve kaygı

Kadınlar erkeklerden daha sık depresyon ve kaygı yaşarlar . Bu olur, çünkü kadınlar genellikle erkeklerin hoşlanmadığı şeyleri yaşarlar, örneğin: cinsiyete dayalı ihlaller, sosyo-ekonomik dezavantajlar, gelir eşitsizliği ve ikincil bir sosyal statü.

Buna ek olarak, kadınların erkeklerin asla yaşamayacakları depresyon türleri de vardır . Örneğin, hamilelik sırasında, doğum sonrası dönem, perimenopoz ve adet döngüsü.

8. İdrar yolu enfeksiyonu

Yorum Yaz