Fibromiyalji Şişmesi Nedir ve Neden Olur?

Fibromiyalji hâlâ yaygın olarak yanlış anlaşılmış bir durumdur, tıp camiası hala araştırıyor ve öğreniyor. Fibromiyalji, kötü şöhretine katkıda bulunan çeşitli şekillerde kendini gösterir. Fibromiyaljinin neden olduğu daha az bilinen bir durum ödemdir (veya fibromiyalji şişmesidir). Ödem sizi rahatsız ediyor mu?

Fibromiyalji Komplikasyonları: Ödem nedir?
Ödem, vücudunuzun dokularında sıkışan aşırı sıvının neden olduğu şişliktir. Ödem vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir, ancak en yaygın olarak ellerde, kollarda, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda görülür .

Ödem, diğer ağrı durumları gibi, yüksek düzeyde hayal kırıklığına neden olabilir ve etkilenenleri şaşırtabilir. Semptomların doğru bir şekilde tanımlanması cevap verebilir ve ödem sorunu olup olmadığınızı gösterebilir. Neyse ki, ödem semptomlarını kontrol etmeye veya azaltmaya yardımcı olabilecek doğal ilaçlar vardır.

Aşağıdaki belirtilerle başvuruyorsanız ödemden muzdarip olabilirsiniz.

Ödem Belirtilerini Tanıma

Ödem belirtileri arasında bacaklarda veya kollarda en sık görülen şişlik veya şişlik bulunur. Yırtılmaya veya yırtılmaya meyilli olabilecek gerilmiş veya parlak cilt . Çukurlu cilt ; bu, birkaç saniye basıldıktan sonra izlenimi koruyan ciltte belirgindir. Ek ödem semptomları arasında artmış karın büyüklüğü , nefes darlığı ve ağır kollar veya bacaklar bulunur .

Yaygın Ödem Tetikleyicileri

Ödemi fibromiyaljinin bir komplikasyonu olarak yaşarsanız, diğer yaygın nedenleri bilmek yararlıdır. Bu tetikleyicilerden kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapmak, ödemenizi yönetmek için doğal ilaçlar kullandıkça ödeminizin kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

1.Uzun süre oturma veya ayakta durma (1).
2Bazı ilaçlar: yüksek tansiyon ilaçları, steroidler, östrojenler, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve tiazolidindionlar adı verilen bazı diyabet ilaçları (1).
3.Böbrek Hastalığı, dolaşımınızda fazladan sodyum ve sıvıya katkıda bulunabilir. Genellikle bacaklarda ve göz çevrenizde görülür (2).
4.Siroz Sıvısı karnınızda ve bacaklarınızda karaciğer hasarından birikebilir (1).
5.Kalp Yetmezliği Kalp zayıfsa ve kanı etkili bir şekilde pompalayamıyorsa, kan vücudun belirli bölgelerinde birikir. Bu, kan damarlarından çevreye sıvı sızmasına neden olabilir (2).
6.Venöz Yetmezlik: Kan akışı eksikliği. Damarlarınız uzuvlarınızdan kalbe geri kan gönderirken sorun yaşadığında. Genellikle varisli damarlardan kaynaklanır (3).
7.Şiddetli Protein Eksikliği: Protein, tuz ve suyun kan damarlarının içinde tutulmasına yardımcı olur. Albümin olduğunda, bir kan proteini çok düşük hale gelir, aşırı sıvı kalır ve dokulara sızabilir

6 Doğal Ödem Çözümleri

1- Elma Sirkesi

Potasyum seviyelerinin ve ters sıvı tutulmasının yenilenmesine yardımcı olur (4). Bir bardak suya 1 veya 2 çay kaşığı ekleyin ve için. Elma sirkesi de salataya güzel bir ektir.

2- Epsom Tuzları

Şişliği ve iltihabı azaltır, ayrıca vücuttan fazla sıvı ve toksinleri de çıkarabilir (4). Banyonuza 2 bardak Epsom tuzu dökün. 10-15 dakika bekletin. Bu haftada 3 defaya kadar tekrarlanabilir. Alternatif olarak, tüm vücut banyosunu atlayın ve sadece ayakları ıslatın. Küçük bir küvet veya kovada ayaklarınızı ayak bileklerinin hemen üstüne ulaşan ılık suya batırın. 1/2 bardak Epsom tuzları ekleyin ve 30-60 dakika bekletin.

3- Çay Ağacı Yağı

Etkilenen bölgeye çay ağacı yağı sürmek şişliği ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur (4). Bir taşıyıcı yağa 5-10 damla çay ağacı yağı ekleyin ve etkilenen bölgeye hafifçe ovalayın. Derideki tahrişi sınırlamak için bir taşıyıcı yağ gereklidir. Taşıyıcı yağ önerileri arasında hindistancevizi yağı, badem yağı, avokado yağı veya zeytinyağı bulunur.

4- Karahindiba Yaprağı

Sıvının boşaltılmasını teşvik eden doğal bir diüretik. Karahindiba ayrıca vücuttaki sodyum seviyelerini dengeleyecek potasyum içerir (4). Çayınıza biraz karahindiba eklemeyi deneyin.

5- Maydanoz

Su tutma ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olmak için idrar üretimini uyaran doğal bir diüretik (5). 2 su bardağı suya 1 çay kaşığı kuru maydanoz ekleyin. 10 dakika kaynatın, süzün ve için. Maydanoz ayrıca çorbalar, salatalar veya sandviçler için güzel bir ektir.

6- Masaj

Nazik bir masaj kan akışını teşvik eder, kan damarları üzerindeki baskıyı hafifletir ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Etkilenen bölgeye ılık yağ uygulayın ve iyileşmeyi desteklemek için hafif sürtünme darbeleri kullanın. Önerilen yağlar arasında hardal, zeytin veya hindistancevizi bulunur.

Yorum Yaz