Gaziantep’e özgü acılı ve besleyici lezzet: Nohut dürüm

Gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’nda yer alan Gaziantep’e özgü acılı ve sade nohut dürümü özellikle son yıllarda büyük ilgi görüyor.

Geceden ıslanan nohutların kemik suyu ile pişirilerek acı toz biber ve çeşitli baharatların karışması ile yapılan nohut dürüme çevre kentler ve yurt dışından da talep geliyor. Yaz dönemlerinde memleketlerine dönen gurbetçiler yedikleri nohut dürümünü yaşadıkları ülkeye de götürüyor. Kentteki bir işletmeci, özellikle gurbetçilerin ve çevre illerden gelen vatandaşların istekleri doğrultusunda pişmiş nohudu özel yöntemlerle soğutarak istenilen yere ulaştırılmasını sağlıyor.

‘Turistlerin %50’si memlekete götürüyor’

Kentteki en tanınmış dürümcülerden birinin 3’üncü kuşak işletmeciliğini yapan Ahmet Kesen, nohut dürümünün kentin yemek kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “Gaziantep yöresinde yetiştirilen nohutları bir gece önceden ıslatıyoruz. Daha sonra süzerek zaman ayarlı kazanlarda yaklaşık 1 saat pişiriyoruz.

İsteğe göre acılı ve sade olarak servis ediyoruz. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin geneli nohut dürümünü çok beğeniyor ve geri döndüklerinde çevresindekilere tavsiye ediyor. Son yıllarda başta gurbetçi müşterilerimiz olmak üzere gidecekleri yere nohut götürmek isteyenler çoğaldı.

Biz de bunun için isteğe bağlı acılı ya da sade nohudu önce doğal ortamında sonra buzdolabında soğutarak götürüleceği yer için hazırlıyoruz. Kente gelen yerli turistlerin yüzde 50’si buraya uğruyor ve yanlarında nohut götürüyorlar. Yurt dışına veya il dışına götürülecek siparişlerimizden ekstra para talep etmeden soğutma işlemi yaparak paketliyoruz” diye konuştu.

‘Hem besleyici hem ucuz’

Sivas’tan gezi için Gaziantep’e gelen Hasan Yıldırım, “Biz 10 yıl burada kaldık. Daha önce memlekete götürmüştüm. Şimdi ne zaman Gaziantep’e gelsem çevremdekiler hep nohut istiyor. Ben de burada paket yaptırarak yanımda götürüyorum. Bu lezzeti başka bir yerde bulamıyoruz. Müthiş derecede besleyici bir şey hem çok sağlıklı hem çok ucuz” diye konuştu.

Gaziantep’e Tekirdağ’dan turistik gezi için geldiğini ve nohut dürümünü sosyal medya yorumlarından yola çıkarak denediğini ifade eden Fatih Şeker ise, “İlk kez nohut dürümü yedim çok güzel buldum. Burayı sosyal medyadan gördük. Denedik ve gerçekten söylenilen övgüleri hak ettiğini gördüm” dedi.

‘Almanya’dan isteyen oluyor’

Almanya’da yaşayan Bedriye Polat ise Gaziantep’e her geldiklerinde muhakkak nohut dürümü yediklerini belirterek, “Çok seviyoruz. Çok muazzam bir tadı var. Almanya’da böyle bir tat yok. Memlekete gelirken akrabalarımız bizden nohut istiyor. Biz de buradan alıp götürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Gazinatep Meşhur Nohut Dürümü Tarifi İçin Malzemeler

Nohutlu harç İçin:

 •  500 gram haşlanmış nohut
 •  1 yemek kaşığı biber salçası
 •  1/2 (yarım) yemek kaşığı domates salçası
 •  3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
 •  Pul biber, karabiber, kimyon, tuz

Salatası İçin:

 •  2-3 domates
 •  1 adet kıvırcığın yarısı
 •  1 kırmızı soğan
 •  Yağ, sirke, limon ve tuz

Sarmak İçin:

 •  İnce Lavaş ya tortilla ekmeği ya da sıcak tırnak pide

Gazinatep Meşhur Nohut Dürümü Tarifi Yapılışı

Sevdiğim memleketim Antep.
Bugün mutfağım her gün ki gibi yine Antep koktu. Antep li olanlar bilir nohut dürümü meşhurdur. Sabahları kahvaltıya gidip yiyen çoğu hemşerimiz bile vardır. Ne kadar meşhur yerimiz kadar iyi yapamasakta özlem gidermek için evde yapmaya çalışmış bulunmaktayım.

 1. Haşlanmış nohutlarımızı blender yardımı yada patates ezeceği ile tamamen bulamaç olmayacak hafif taneleri kalacak şekilde ezilir.
 2. Tavada yağ ısıtılıp, biber ve domates salçası kokusu çıkana kadar kavrulur.
 3. Salçalara ezilmiş nohut ve istenilen baharatlar istenilen ölçüde ekleyiniz.
 4. Ve bu şekilde salça ve nohut iyice birbiriyle birleşinceye kadar kavrulur.
 5. Daha sonra salata malzemeleri oldukça minik ve ince doğranarak bol malzemeli bol limonlu ve hafif sirkeli bir salata yapılır.
 6. Lavaş ekmeğin içerisine yaklaşık 3-4 yemek kaşığı (ne kadar arzu ederseniz ) nohutlu karışım ve bir o kadarda salata eklenir.
 7. Üzerinden yine hafif bir limon suyu geçilip sarılır. Başladınız mı kendinizi duramayacağınız bu lezzetle.

Afiyet olsun …
Sevgilerimle ☺ ☺

Yorum Yaz