Göğüs ve Boğazda Balgam ve Mukustan Nasıl Kurtulur (Anında Sonuç)

İnsanlar genellikle burun pasajlarında veya boğazlarında bir çeşit tıkanıklık yaşar, sürekli öksürür ve nefes almakta zorlanırlar.

Balgam, özellikle şiddetli soğuk algınlığı durumunda rolü enfeksiyonlarla savaşmak olan solunum sisteminizin mukoza zarı tarafından salgılanan koyu viskoz bir maddedir.

Boğazda ve göğüste birikir, böylece tıkanır ve vücut onu çıkarmak için öksürük kullanır.

Aşırı miktarda balgam soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve viral veya bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra astım, saman nezlesi veya hasar görmüş ses tellerinden kaynaklanan alerjik reaksiyonlarda görülür.

Bu durumlarda, insanlar genellikle ateş, halsizlik, burun akıntısı, sürekli öksürük ve soluma güçlüğü çekerler. Zamanında tedavi edilmezse, balgam bronşiyal tüplerin tıkanmasına ve sekonder üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Aşağıdaki ev yapımı ilaçları boğazda ve göğüsteki balgam ve mukusu ortadan kaldıracak ve beraberindeki tüm bu semptomları güvenli ve etkili bir şekilde tedavi edecektir.

Bal ve limon

Bal, tahriş olmuş solunum sistemini sakinleştiren ve anında rahatlamaya yol açan güçlü antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Diğer yandan limon, bağışıklık sistemini güçlendiren ve tıkanıklığı gideren C vitamini bakımından yüksektir.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • Bir çorba kaşığı bal
  Talimatlar:

Bir kapta bal ve limon suyunu ekleyin ve iyice karıştırın. Tıkanıklığı gidermek için sıvılaştırmayı günde üç kez hemen iç.


Zencefil

Zencefil doğal bir dekonjestan ve antihistamin görevi görebilir ve güçlü antiviral, antibakteriyel ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu nedenle, aşırı mukusun kurumasını ve biriktirmenin yok edilmesini uyararak göğüs ve boğaz tıkanıklığını yatıştırır.

Günde 3-4 çiğ zencefil dilim çiğnemelisiniz veya günde birkaç kez zencefil çayı içmelisiniz.

Zencefil infüzyonu nasıl hazırlanır:

Malzemeler:

 • 6 ya da 7 parça zencefil
 • Bir çay kaşığı bal (antiseptik özellikleri vardır)
 • Bir karabiber çorbası kaşığı (enfeksiyonla savaşır)
 • 2 su bardağı su
  Talimatlar:

Suyu bir tencerede ısıtın ve kaynamaya başladığında, zencefil ve karabiber ekleyin. Tavayı örtün, bir dakika kaynatın ve sonra ısıyı düşürün. Soluk sarı olana kadar 5 ila 7 dakika pişirin. Süzün ve bir çorba kaşığı bal ekleyin. Sıkışıklığı anında yatıştırmak için yudumlayarak günde 2-3 kez bu çayı içmelisiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi vücudu alkalize eder ve vücutta sümük fazla üretimini önleyen sağlıklı bir pH dengesi sağlar.

Bir bardak suya bir çorba kaşığı çiğ, süzülmemiş elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Sonra, bir boğaz ağrısı yatıştırmak balgam veya gargara ortadan kaldırmak için günde 2-3 kez içilir.

Zerdeçal

Zerdeçal, kurkumin, aktif bileşik güçlü tıbbi özelliklere sahiptir ve bakteri görünümünün ana suçlu bakteri yok eder.

Malzemeler:

 • Zerdeçal bir çay kaşığı.
 • Yarım çay kaşığı Tuz (güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir).
 • Bir bardak ılık su (tahriş olmuş bir boğazı yatıştırır).

Talimatlar:

Bir bardak ılık suya zerdeçal bir çorba kaşığı ekleyin, tuzu ekleyin, karıştırın ve solüsyonla gargara yapın. Mukus gevşetmek ve boğazınızdaki balgam azaltmak için günde 3-4 kez tekrarlayın.

Su boğazı yatıştırır ve tuzun antibakteriyel nitelikleri bakterileri tahrip eder ve enfeksiyonlarla savaşır, tuzlu su ile gargara yapmak son derece yararlıdır.

Buharlama

Buharda boğazdaki mukus ve balgam gevşetmek için son derece etkili bir yoldur. Buharların solunması anında rahatlama sağlayacaktır.

Buharda nefes almak buharların boğazınızdan aşağıya inmesine ve tıkanmış mukus gevşetmesine izin vererek anında rahatlama sağlar. Suyun bitkilerle demlenmesi de son derece faydalıdır.

Malzemeler:

 • 4-5 bardak kaynar sıcak su biberiye (antiseptik özellik içerir) – ½ çay kaşığı
 • Yarım çay kaşığı kekik (aşırı sümüğü azaltır)
 • Kurutulmuş biberiye yarım çay kaşığı
  Talimatlar:

Yarım çay kaşığı kekik ekleyin ve biberiye suyunu kurutun ve buharı solumak için kasenin üzerine yaslayın. Kafanın üzerine bir havlu koyun, böylece buhar doğrudan yüze geçebilir. Günde 3-4 kez tekrarlayın.

Ayrıca günde iki kez buharlı bir duşun keyfini çıkarabilirsiniz.

Ek ipuçları:

 • Balgam çıkarmak için düzenli olarak burun şişmeli.
  Soğuk içecek ve yiyecekleri tüketmeyin.
  Sigara içmekten kaçının, çünkü tıkanıklığa ve solunum yollarını tahriş eder.
  Mukus üretimini kontrol etmek için bir nemlendirici kullanın.
  Burun ve boğazı tahriş ettiği için ev temizlik maddelerine, boya dumanına ve tehlikeli kimyasallara maruz kalmaktan kaçının.
  Balgam veya mukusu yutmayın, gargara yapın ve iyileşme sürecini hızlandırmak için tükürün.
  Mukus inceltmek ve tıkanıklığı gidermek için sarımsak ve biber gibi baharatlı yiyecekler tüketin.

Yorum Yaz