HER KADININ İLK 4 VİTAMİNLERİ VE MİNERALLERİ ALMASI GEREKENLER (NEDEN)

Hepimiz biliyoruz ki vitaminler ve mineraller sağlıklı bir vücuda sahip olmak için gereklidir. Ne yazık ki, çoğu insan her gün önerilen miktarda vitamin ve mineral alamaz. Aslında, birçok Amerikalı bir veya daha fazla vitamin türünde vitamin eksikliğine sahiptir.

Fakat hangi vitaminlerin eksik olduğunu ve hangilerine daha fazla ihtiyacın olduğunu nereden biliyorsun? Bu cevap kişiden kişiye farklı olsa da, bir kadın olarak kesinlikle almanız gereken bazı vitaminler var.

1. CALCIUM
Muhtemelen çocukluğunuzdan ebeveynlerinizin sütünüzü içmenizi söylediğini hatırlarsınız çünkü içinde kalsiyum vardır. Eh, yanlış değildi! Kalsiyum, süt ürünlerinde ve diğer takviye edilmiş gıdalarda bulunan vücudumuz için temel bir mineraldir. Tipik olarak, bir kadının vücut ağırlığı, yüzde bir kalsiyumdan biraz daha fazladır. Bu size vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu anlatmalı!

Kalsiyum dişlerinizde ve kemiklerde bulunur ve kadınların osteoporoza erkeklerden dört kat daha duyarlı olduklarını görmek, yeterli kalsiyum almak kemik sağlığı için çok önemlidir. Kalsiyum ayrıca hücre işlevine, kanın pıhtılaşmasından ve kas hareketinden kaçınmaya yardımcı olur, bu nedenle diyeti kesinlikle eklemelisin.

2. B VİTAMİNLERİ
B vitaminleri enerji verici vitaminler olarak bilinir ve diyetinizde bunlardan yeterli miktarda olması çok önemlidir. Kadınlar için önemli olan B vitaminleri: B12, B1, B2, B3, B5 ve B6. Tipik olarak, bu vitaminler meyve, sebze ve kepekli tahıllarda bulunur.

Eğer aktif bir kadınsanız, muhtemelen fazla değilse, günde 2.000 kalori yakarsınız.

B vitaminleri vücudunuzun bu aktif yaşam tarzını beslemek için gerekli enerjiyi ve günlük aktivitelerini üretmesine yardımcı olur. Ayrıca, B6 ve B12, kadınların kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kalp hastalığı geliştirme riskiniz varsa, bu vitaminleri günlük almanız özellikle önemlidir. Ayrıca, vejeteryan ya da vegansanız, B12 vitamini sadece et, balık ve süt ürünlerinde bulunduğundan, B vitamini almak da son derece önemlidir. Kalite ve saflığı sağlamak için B vitaminlerinizi en iyi vitamin markalarından birinden satın aldığınızdan emin olun.

3. VİTAMİN D
Herkes D vitaminini güneş ışığı vitamini olarak bilir. Çünkü aslında D vitamini, güneş ışığına maruz kaldığında vücudumuzda üretilebilen yağda çözünen bir vitamindir.

Oldukça havalı değil mi?

Sorun şu ki, birçok kadın vücudunun bu vitamini yeterli miktarda üretmesi için yeterince güneş ışığı almıyor. D vitamini önemlidir, çünkü sağlıklı kemikler korumamıza, osteoporoz gibi bazı hastalıkları önlememize yardımcı olur ve bazıları depresyonla mücadeleye bile yardımcı olabileceğine inanır.

4. VİTAMİN K
Kadınlarda bir numaralı ölüm nedeni kalp hastalığıdır. Diyet ve egzersiz gibi kalp hastalıklarıyla mücadele edebileceğiniz birçok yol olsa da, K Vitamini almak en iyilerden biridir. Bunun nedeni, araştırmaların K vitamininin aslında kardiyovasküler ölüm riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermesidir. Ayrıca, bu önemli besin maddesi kanın pıhtılaşmasını önler ve güçlü kemikleri düzenler, bu nedenle rejiminize eklemek çok önemlidir.

Görebildiğiniz gibi, bir kadın olarak doğru vitamin ve mineralleri almak çok önemlidir. Bu liste sağlığınızı iyileştirmek için iyi bir başlangıç ​​noktası olmalı, ancak her zaman kendi kişisel ihtiyaçlarınız hakkında doktorunuzla konuşmalısınız!

Yorum Yaz