Huzursuz Bacak Sendromu Var mı Kontrol Etmenin Yolları ve Varsa Neden Bir Doktor Görmeniz Gerekiyor?

Bacaklarınızda edebiyatın gece uyumanıza izin vermediği garip hisler yaşadıysanız, huzursuz bacak sendromunuz olup olmadığını kontrol etmenin zamanı geldi. Çok sinir bozucu olmasına rağmen, aynı zamanda oldukça yaygındır ve dünya nüfusunun% 15’ini etkiler. Bacaklarınızda hiç dinlenmenize izin vermeyen aşağıdaki uyarı işaretlerini yaşadıysanız kontrol edin.

Sağlığınıza dikkat etmenizi ve huzursuz bacak sendromunuz olduğunu söyleyebilecek herhangi bir belirtiniz olup olmadığını izlemenizi istiyor. Ayrıca makalenin sonunda bir bonus bulacaksınız.

1. Bacaklarınızda tarama ve kaşıntı hissedersiniz.

Garip kaşıntı ve emekleme hissi bacakların derinlerinde görülür. Ayrıca kollarınızda ve hatta kafanızda da hissedebilirsiniz.

Genellikle, vücudun her iki tarafını da etkiler , ancak bazen insanlar sadece bir tarafta garip hislere sahiptir. Bu semptom yaşla birlikte kötüleşebilir.

2. Bacaklarınızda çekme ve zonklama yaşarsınız.

Kaşıntı dışında, bacaklarınızda ve kollarınızda çekme, zonklama ve uyuşma gibi hisler yaşayabilirsiniz. Bazı insanlar bunun yoğun bir eğitimden kaynaklanabileceğini düşünüyor, ancak sinir bozucu his devam ediyor ve gün geçtikçe sizi daha da gergin hale getiriyor .

3. Dinlenirken rahatsızlık hissedersiniz.

Yukarıda açıklanan tüm bu garip duygular normalde dinlenirken ortaya çıkar . Bu yüzden sendroma “huzursuz” denir.

Örneğin, işe giderken uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz, o zaman bir bilgisayarın önünde oturmanız gerekir ve o zaman rahatsız edici duyumlar başlar.

4. Hareket etme isteği hissediyorsunuz.

Huzursuz bacak sendromunuz varsa, geceler kabus olabilir. Yatağa gidiyorsun ve yorgun ve uyumaya hazır hissediyorsun, ama yattığın an rahatsızlık başlıyor. Hareket etme isteği tüm kaşıntı ve tarama ile büyür.

Bu dürtüyü sadece bacaklarınızda değil, kollarınızda da hissediyorsunuz.

5. Hareketle rahatlayın.

Hareket etme dürtüsünü yaşadıktan sonra, oturmaya veya uzanmaya çalışıyorsunuz. Ayağa kalkmak ve biraz yürümek isteyebilirsiniz. Bu hareketten sonra genellikle anında rahatlama hissedersiniz , ancak bu sadece geçicidir.

Huzursuz bacak sendromu olan insanlar, zor bir iş gününden sonra bile, koşma, germe, bisiklete binme veya yoga gibi şeyler yaparak genellikle işe giderler.

6. Akşam saatlerinde semptomların kötüleştiğini fark ettiniz.

Gün boyunca, işteyken veya başka bir etkinlik yaparken, kesinlikle iyi hissedersiniz. Ama akşam eve geldiğinizde ve rahatlamaya çalıştığınızda, hemen ağrıyan hissedebilirsiniz.

Gün boyunca, otururken de rahatsız edici hisler yaşayabilirsiniz, ancak akşamları ve geceleri, dayanılmaz olduğunu hissetmeye başlayabilirsiniz.

7. Uyuyamıyorsunuz ve gece fırlatıp dönüyorsunuz.

Huzursuz bacak sendromu uykusuzluğa neden olabilir, çünkü uyumayı zorlaştırır ve her zaman atar ve yatağa dönersiniz. Bu hastalık nedeniyle insanlar çok uykulu olabilir, düşük enerjiye sahip olabilir, kolayca tahriş olabilir ve bunalıma girebilir. Ayrıca, birçok kişi uyku sırasında uzuv seğirmesi yaşar .

Bonus: Huzursuz bacak sendromu nasıl hafifletilir

Huzursuz bacak sendromu ile ilişkili rahatsız edici hisleri en aza indirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

  1. Düzenli bir uyku programına sadık kalın.
  2. Akşamları bacak kaslarınıza masaj yapın ve gerin.
  3. Her gün egzersiz yapın. Hatta bir yürüyüş ya da yoga olabilir.
  4. Yatmadan hemen önce sıcak bir banyoda bekletin.
  5. Meditasyon.
    Sizce bu belirtilerden herhangi biri var mı? Hiç bacaklarının dinlenmediğini fark ettin mi? Lütfen deneyimlerinizi aşağıda bizimle paylaşın!

Yorum

  • Ben böyle durumda üşünmeyip dizlerim dahil tüm bacağıma soğuk su tutuyorum.iyi geliyor uykuya dalmaya yardımcı oluyor.