Kepek için 8 Bitkisel ve Ev İlaçları

Pullanan kafa derisi ile birlikte utanç verici kaşıntı ile uğraşmaktan bıktınız mı? O zaman bu makaleyi okumanız önemlidir. Kepek için bazı şaşırtıcı otlar ve ev ilaçları listeleyeceğiz. Ancak, size yanlış güvenceler vermek de istemiyoruz; kepek için kalıcı bir tedavi yoktur. Üzülme! Hayatı tehdit eden bir durum değildir. Uygun yönetim ile kesinlikle etkili bir şekilde kontrol edilebilir. Kepekten kurtulmanın doğal yollarını listelemeden önce birkaç şey bilin.

Kepek Hakkında
Kepek, belirli bir yaş grubu olmayan herhangi bir kişide ortaya çıkabilir. Genetik, yaşam tarzı ve çevresel etmenler pullanan saç derilerini giderir. Vücutta protein dengesizliği olduğunda, kepeklere katkıda bulunabilir. Bu nedenle, saçlarınızı kaç kez yıkadığınıza bakılmaksızın, yine de sizi tezahür ettirmeye devam edebilir.

Keratinositler , kepek atakları sırasında immünolojik yanıtları ele alır. Saçlarınızdaki koşullar değişen hava ile hızla yükselebilir. Kış kepeği şiddetlendirebilir ve semptomları yoğunlaştırabilir. Bununla birlikte, özellikle bu basit rahatsızlıkla uğraşmayı amaçlayan şampuanları ve saç ürünlerini kullanarak kepeği kolayca yönetebilirsiniz.

Kepek Nedenleri
Kepeklere neden olan birkaç faktör vardır. Kepek aşağıdaki nedenlerden bir veya birkaçı nedeniyle oluşabilir:

  • Kuru cilt (en yaygın neden)
  • Saçların yetersiz / uygunsuz temizliği
  • Ovalama
  • Aşırı şampuan kullanımı
  • Kimyasal saç ürünlerine daha duyarlı olmak
  • egzama
  • Saç sedef hastalığı.

Kepeklerin diğer nedenlerine de işaret eden çalışmalar vardır:

  • Cildinizden aşırı sebum (cilt yağı) salgısı.
  • Deride gelişen mikroorganizmaların dışkısı.
  • Bireyin alerjiye ve doğal bağışıklığa duyarlılığı ve toleransı.

Yaşam tarzınızdan ödün vermenin diğer nedenleri:

  • yorgunluk
  • Stres
  • Sentetik veya kimyasal saç ve cilt ürünlerinin kullanımı
  • Sert şampuanlar
  • Enfeksiyon / hastalık nedeniyle enerji kaybı
  • Hava koşulları
  • Yanlış beslenme

Kepek Sınıflandırması
Kepek olayı yaşarken, aşağıdaki üç risk sınıflandırmasından birine gireceksiniz:

Hafif Kepek: Küçük yamalar ve bölümlerde dökülmeyi fark edeceksiniz. Kırmızı görünebilir veya görünmeyebilir.
Orta Kepek: Cilt pulları ile etkilenen birden fazla alan. Kırmızıya dönebilirler ve işaret kaşıntıdır.
Şiddetli Kepek: Çoğu tedavi önlemine, yoğun kaşıntıya ve cildin kırmızıya dönmesine yanıt vermez .
Kepek Belirtileri
Kepek krizi geçirirken, aşağıdaki belirtileri göreceksiniz:

 • Ölü derilerin dökülmesini fark edeceğiniz kafa derisinin yoğun kaşıntısı .
 • Cilt ölçekleme ve kırmızıya dönme yamaları. Kırmızı görünür olduğu deri bölgesi saçlı deri, alın, saç çizgisi, alın, burun kırışıklıklar ve kulaklar, kaşlar, orta bölüm sizin bir arka koltukaltı, kasık, göğüs, kulak kanalları, sakal alanlar, ya da göz kapaklarının .
 • Koyu teniniz varsa (etkilenen bölgeler diğerlerinden daha açık görünür).
  Kepek için 8 Doğal Ev Çözümleri

8.Garlic

Sarımsak, kepek için çok etkili bir ev ilaçtır. Sarımsakta bulunan ajoen ve allicin antifungal özellikleri bakımından zengindir ve kepekle savaşır.

Hazırlama Yöntemi

 • Birkaç diş sarımsak alın (taze olanlar).
 • ½ bardak zeytinyağı
 • İyice soyun ve diş sarımsakları ezin.
 • Küçük bir tava alın, zeytinyağı ekleyin ve ısınmasını bekleyin. Ezilmiş sarımsak ekleyin
 • Beş dakika ısıtın ve süzün.
 • Soğumaya bırakın.
 • Bittiğinde, kafa derinize uygulayın, 30-45 dakika bekletin ve su ile durulayın.
 • Bunu haftada iki kez uygulayın. Sadece hafif şampuan kullanın.
  Bu nasıl çalışıyor ?

Sarımsak, kepek üzerinde çalışacak yüksek miktarda allisin sağlar.

Çözüm aşağıdaki durumlarda iyi değildir:

Bazıları sarımsak kokusu istemez. Bazılarında deri döküntüleri olabilir

7. Bitkisel Karışım

Bilimsel olarak Emblica officinalis olarak bilinir, Hint bektaşi üzümü (veya amla) “saçlarınız için süper yiyecekler” olarak iddia edilir. C vitamini (önemli bir saç vitamini) ile yüklenir ve kepek önleyici özellikler sergiler. Kepek tedavisinin yanı sıra, saç grileşmesini, saç dökülmesini önleyebilir, parlaklık ekleyebilir, yumuşaklık verebilir, kafa derisi kuruluğunu giderebilir ve saçları köklerden ipuçlarına besleyebilir. Amla’da bulunan mineraller, vitaminler ve phytonutrients saç köklerini güçlendirir, sağlıklı büyümeyi uyarır ve kafa derisi dolaşımını artırır. Muazzam iyileşme özellikleri ile Hint bektaşi üzümü de daha iyi kafa derisi bakımına yardımcı olur. Antienflamatuar, antibakteriyel, büzücü ve anti-mikrobiyal özellikleri, enflamatuar kafa derisi koşullarını önlemeye ve kepeği uzak tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, soğutma etkileri tahriş, kaşıntı ve kızarıklığı giderir.

Fesleğen bitkisi nane ailesine aittir ve çeşitli çeşitlerde gelir. Birkaç isim vermek gerekirse, anason fesleğen, tarçın fesleğen, opal fesleğen, limon fesleğen ve karanfil fesleğen var. Genellikle mor, yeşil veya alacalı yaprakları vardır. Yapraklar tamamen yenilebilir. Aslında, kokuyu arttırmak için doğal bir aroma maddesi olarak kullanılmıştır. İtalyanları soslarda kullanarak görebilirsiniz. Akdeniz yemeklerinde anahtar bileşenlerden biridir. Saç söz konusu olduğunda, Kutsal Fesleğenin de faydaları vardır. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur, gri saçları tedavi eder, saç şaftlarını güçlendirir, daha iyi büyümeyi teşvik eder, kaşıntıyı azaltır, saç incelmesini tedavi eder, saç köklerini gençleştirir ve radyasyonlardan kaynaklanan hasarı önler.

Hibiscus saçlarınız için son derece faydalıdır. Sadece çiçek değil, yaprakları da sağlıklı saç büyümesine neden olur, kellikleri önler ve saç dökülmesiyle savaşır. Yaprakları trompet şeklindedir, çiçek 5 veya daha fazla yaprakları ile büyüktür. Çiçeğin rengi pembe, şeftali, beyaz, kırmızı, mor ve sarı arasında değişir. Araştırmalara göre, ebegümeci doğal olarak saçınızı boyar ve erken yaşlanmayı önler. Hibiscus bitkisinin çiçekleri müsligin ve kösele, bu da saçınıza uygulamanız için harika bir neden. Kepek önleyici bir ürün olmanın yanı sıra, ebegümeci saç dökülmesiyle mücadele eder, saç köklerini güçlü tutar, saçları bouncier yapar ve grileşmeyi önler.

Susam yağı son derece yağlayıcı, iyileştirici ve besleyicidir. Bir tabağın lezzetlendirilmesinin yanı sıra, bu doğal yağ saçlar için oldukça faydalıdır. Aşırı saç dökülmesini, bölünmüş uçları, kuru saçları, hasarlı saçları ve kepeği tedavi etmeye çalışın, bu uçucu yağ anahtardır. Saçlarınızı doğal olarak koşullandırır ve onlara iyi bir parlaklık katar. Botanik olarak Sesamum indicum denir; bu küçük kahverengi tohumlar Afrika’da ve birkaç Hindistan yarımadasında yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bu yağ Asya, Japon, Çin ve Orta Doğu mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Araştırmacılara göre, susam yağı bitkisel yağın en sağlıklı alternatiflerinden biridir.

kepek için ev ilaçlarıHindistan cevizi su yararları inanılmaz. Sadece iç organlarınızı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda dış vücudunuzu sağlıklı tutar. Şimdi spesifik olarak saçlardan bahsetmişken, hindistancevizi suyunda da oldukça etkili olmuştur. Hasarlı saçlar, ince saçlar, saç dökülmesi veya saç kırılması olsun, hindistan cevizi suyu anahtardır. Saç tellerinizin hacmini, parlaklığını ve sağlığını korur. İster tüketiyor olun ister saçınıza harici olarak uygulayın, her ikisi de saç için iyidir. Bu ilacı kepek için denemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Gerekli Malzemeler:

 

 • Hint Bektaşi Üzümü (veya Amla) – 1 bardak
 • Kutsal fesleğen yaprağı – 8 ila 10
 • Taze hibiscus çiçek – 3 ila 4
 • Susam yağı – 3 yemek kaşığı
 • İhale hindistan cevizi suyu – 8 bardak
  Hazırlama Yöntemi

Adım 1: Yukarıda belirtilen tüm malzemeleri bir tavada alın.
Adım 2: İhale hindistan cevizi suyunu dökün.
Adım 3: Tüm su içeriği buharlaşana kadar kaynatın.
Adım 4: Kalıntıyı filtreleyin ve saklayın.
Adım 5: Haftada üç kez uygulayın. Saçınızı yıkamadan önce 30 dakika bekletin.
Bu nasıl çalışıyor?

Ne yapar Emblica officinalis kepek tedavisinde ya da Hint bektaşi öylesine güçlü temel besin bulunmasıdır. Aslında, bu küçük meyvede bulunan beslenme miktarı ve faydaları diğer doğal kaynaklarda nadiren bulunur. Acai meyvelerinden iki kat, narlardan 17 kat daha fazla antioksidan güce sahiptir. C vitamininin en iyi kaynaklarından biridir. Diğer önemli bileşikler arasında antioksidanlar – emblikanin A & B, fillantidin, fillantin, kaempferol, quercetin, ellagik asit ve gallik asit bulunur . Aynı zamanda yüksek konsantrasyonlarda amino asitler ve mineraller içerir.

Zengin antioksidan özellikleri nedeniyle, fesleğen yaprakları kepek tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olur. Hücre yapılarını ve kromozomları oksidasyondan koruyan orientin, vicenin ve flavonoidler gibi bazı aktif bileşikler içerir .

Hibiscus çiçek ve yapraklarının kepek tedavisinde yardımcı olmasının nedeni, temel bileşikleridir. A vitamini, C, alfa hidroksi asitler ve amino asitlerle güçlendirilmiştir .

Susam yağı proteinleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, B vitamini kompleksi ve E vitamini ile takviye edilmiştir , hepsi saçları köklerden uçlara derinlemesine besler ve güçlendirir. Bunun dışında saç renginin koyulaşmasına yardımcı olur ve saç dökülmesini önler. Bu yağın kepek için en çok tavsiye edilmesinin nedeni, mantar önleyici ve antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Kafa derisindeki yabancı cisimleri veya patojenleri ortadan kaldırırlar. Aslında, uzmanlar saçlara günlük olarak hindistan cevizi suyu ile masaj yapılmasını önermektedir. Bu, kıvırcık, asi ve kaba saçların tedavisinde yardımcı olur. Saçları yumuşak, parlak ve pürüzsüz tutar. Doğal nemlendirme özellikleri sayesinde saç köklerini nemlendirir ve güçlendirir.

Hindistan cevizi suyu , kepek, kaşıntılı kafa derisi, enfeksiyonlar, kuruluk ve saç büyümesini engelleyen diğer sorunların önlenmesine yardımcı olan antibakteriyel ve mantar önleyici özellikler gösterir . Bu sahip ketonlar gibi, yağlar, proteinler, mineraller ve kalsiyum elektrolitler, magnezyum, potasyum, ve sodyum iyi bilinen saç vitaminleri, her hangi.

Çözüm aşağıdaki durumlarda iyi değildir:

Onu tüketiyorsun . Sadece harici uygulama içindir.
Güneş ışığında uygulayıp dışarı çıkıyorsunuz . Cildi koyulaştırabilir.
You have şiddetli kafa derisi alerjileri . Çözüm durumu daha da kötüleştirebilir.

6. Limon

Dünyanın en sağlıklı yiyeceklerinden biri olmanın yanı sıra, limonlar doğal olarak kepek ve kaşıntılı kafa derisinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. C vitamini, B, E, folik asit, magnezyum, kalsiyum ve fosfor bakımından zengindirler., Doğal olarak peeling özellikleri sergiledikleri için kafa derisi için çok yardımcı olabilirler. Aslında, kepek için en iyi ev ilaçları arasındadır. Etkinlikleri kesindir ve kepek ilerlemesini kontrol etmek için en iyi potansiyele sahiptir. Kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Limon kullanarak bir çare denemek için, aşağıdaki talimatları izleyin:

Adım 1: İki yemek kaşığı limon özü alın ve 8 ons su ile karıştırın.
Adım 2: Sitrik asidi limon suyunda seyreltmek için su ilave edildi. Saç derisine sürün.
Adım 3: Daha sonra 5 dakika sonra saçınızı temiz suyla durulayın.
Not: Limon suyu saça uygulanmadan önce seyreltilmelidir.

Bu nasıl çalışıyor?

Limon suyu, mantarlara neden olan kepeklerin kafa derisini ve saçlarını ortadan kaldırabilen sitrik asit içerir . Limon suyu, biyoflavonoidler olarak bilinen antioksidanlar içerir . Ayrıca folat, riboflavin, bakır, magnezyum, çinko, fosfor, Vitaminler (A, C, B6, E) ve potasyum gibi çeşitli besinler içerir .

Limon İyi Değilse:

Sen açık tenli . Mükemmel bir kanıt olmamasına rağmen, limon suyunun güneş yanığı olasılığını arttırdığı bulunmuştur .
Sen alerjik limon suyu için. Bazı durumlarda, sitrik asit saç rengini hafifletir. Bu yüzden önlem alın. Meyve suyunu uyguladıktan sonra, bir gün sonra semptomları arayın.
You have ince saç .
Sen sahip kuru saçlar .

5. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kafa derisindeki pH’ı başarıyla dengeleyen ve mantarın büyümesini önleyecek doğru pH karışımına sahiptir . Gözenekleri tıkadıysanız ve açmak istiyorsanız, Elma sirkesinden başka bir yere bakmayın. Saç derisini daha iyi saç büyümesi için uyarır, daha iyi parlaklık için saç tırnaklarını kapatır, düğümleri azaltır, kimyasal ürünlerin kalıntılarını ortadan kaldırır, doğal yağları ortadan kaldırmadan saçları temizler, uygun bakım için nemi korur ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Şiddetli ve inatçı kepekle uğraşıyorsanız, bir kısım sirkeyi eşit miktarda suyla karıştırma seçeneğini kullanın.

Adım 1: Çeyrek bardak sirke alın, iki kat su ile karıştırın.
Adım 2: Kafa derisi ve masajın etkilenen bölgesine yavaşça uygulayın.
Adım 3: Birkaç dakika uyguladıktan sonra saçınızı durulayın ve en iyi sonuçlar için haftada 3 kez tekrarlayın.
Bu nasıl çalışıyor?

Elma sirkesi, kafa derisi ve kepek problemlerinin ana nedenleri olan mikropları ve mantarları kolayca ortadan kaldırabilen malik asit ve enzimlere sahiptir .

Elma sirkesi iyi değilse,

1.Kepekte açık yaralarınız var . Yan etkiler kuru saçları ve kafa derisinde yanıkları içerebilir.
2.Cildiniz olan alerjik elma sirkesi.

3.Karışımı kullanmadan önce, saç çizgisinin tabanına iki damla uygulayın ve alerjileri kontrol edin.

4. hafif kaynatın zeytinyağı ve uygulayın

Saç söz konusu olduğunda, zeytinyağının güç merkezi olduğu iddia ediliyor . A ve E vitamini bakımından zengindir. Her türlü saç problemini tedavi etmek için doğal nemlendirme etkilerine sahiptir. Sağlıklı büyümeyi teşvik eder, saçları parlak ve güçlü tutar. İster sıcak yağ işlemenizde, ister saç kremi olarak kullanın, kilitleriniz faydalarından yararlanacaktır. Bu nedenle, kuru, kaşıntılı kafa derisi saf zeytinyağı ile kolayca tedavi edilebilir . Saçlar için nemlendirici ve yatıştırıcı bir ajan olarak işlev görür. Bu nedenle, bunu kullanarak bir çare denemek için aşağıdaki talimatları izleyin:

Adım 1: Bir ons zeytinyağı alın ve ısıtın, yeterince sıcak olduğundan emin olun.
Adım 2: Saç derinize masaj yapın ve 45 dakika bekletin. En iyi sonuçlar için başınızı ılık bir havluya sarabilirsiniz. Uygulamayı haftada üç kez tekrarlayın.
Bu nasıl çalışıyor?

Zeytinyağı, uygulandığında kuru kafa derisi pullarını hidratlayabilir ve büyük bir kütle halinde birleştirebilir, böylece su ile durulandığında ortadan kaldırılabilir. Zeytinyağının tıbbi özellikleri tekli doymamış yağ asitleri ve güçlü antioksidanlardan kaynaklanmaktadır . Parlak, ipeksi bir görünüm vermek için saçın sorunlu katmanlarını (dış) kaplarlar. Diğer faydaları, kafa bitlerine ve kepeklere karşı savaşmak için kullanılabilen mantar önleyici ve antibakteriyel özellikleridir.

Zeytinyağı İyi Değilse:

Sen zeytinyağı alerjisi . Solunum alerjileri, egzama, deri döküntüleri ve dermatit yaşayabilirsiniz.
3. Bitkisel Karışım: Çemen + Hint Bektaşi Üzümü + Yoğurt

Bilme Emblica officinalis biz zaten orada bu konuda yazdığınız gibi, (ya da Hint gooseberries veya amla), çek ilaç yok 7. Şimdi, Çemen otu hakkında konuşmak, kepek tedavisinde en iyi yollardan biridir. Aslında, bu bitkinin tohumları ve yaprakları eski çağlardan beri çeşitli rahatsızlıkları iyileştirmek için kullanılmıştır. Diyabeti kontrol etmekten, emeği teşvik etmeye ve yemeklere öz katmaya kadar, bu tohumlar sağlığınız için çeşitli avantajlar sergiler. Bununla birlikte, saç söz konusu olduğunda, bu küçük tohumlar da harika harikalar yaratabilir. Yüksek miktarda antioksidan içerirler ve serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olurlar. Kepeklere neden olan mantarları önler, kökleri besler, saç dökülmesini önler ve saçları güçlendirir.

Ne tür bir mide probleminiz olursa olsun , önerilen ilk ilaç yoğurttur. Yoğurt soğutma ve yumuşatma özelliklerine sahiptir. Cildiniz veya saçınız olsun, bu bileşen en çok tavsiye edilir. Çeşitli mutfaklarda en ayrılmaz parçalardan biri olmasının yanı sıra, hem saç hem de cilt için harika bir bileşen olabilir. Kimyasallarla dolu bu mağazadan satın alınan ürünleri unutun. Bunun yerine yoğurt kullanın. Saçınıza gelince, doğal olarak onları koşullandırır, saç dökülmesini azaltır ve kepeği tedavi eder. Bu çözümü denemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Gerekli Malzemeler:

Çemen Tozu – 1 yemek kaşığı
Hint bektaşi üzümü tozu (veya amla tozu) – 1 yemek kaşığı
Sade yoğurt – 1 ½ yemek kaşığı (isteğe bağlı)
Hazırlama Yöntemi:

Adım 1: Yukarıda belirtilen tüm malzemeleri yoğurt veya su ile küçük bir kapta karıştırın.
Adım 2: Pürüzsüz bir macun oluşturacak şekilde karıştırın.
3. Adım: Saç derinize uygulayın.
Adım 4: 1 saat bekletin.
Adım 5: Hafif bir şampuanla yıkayın.
Adım 6: Kepekten kurtulana kadar birkaç gün boyunca çare izleyin.
Not: Çemen otu tohumları hassas bir kafa derisine sahip olsanız bile uygulanabilir.

Bu nasıl çalışıyor?

Çemen tohumu , saç büyümesinin uyarılmasına yardımcı olan proteinlere ve nikotinik aside sahiptir. Temel bileşikleri saç dokusunu doğal olarak iyileştirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olur. Çemen otu tohumlarında ‘Lesitin’ adı verilen bir başka aktif bileşik saça parlaklık kazandırarak doğal renklerini korumalarına yardımcı olur.

Laktik asit ve çinko varlığı parlak saçların teşvik edilmesine yardımcı olur. Kepek mantardan kaynaklandığından, yoğurtun mantar önleyici özellikleri sorunu uzak tutar.

Çözüm İyi Olmazsa:

Onu tüketiyorsun . Sadece topikal uygulama içindir.
Güneş ışığında uygulayıp dışarı çıkıyorsunuz . Cildinizi koyulaştırabilir.
2. Organik Hindistan Cevizi Yağı + Limon Suyu

Hindistan cevizi yağı ideal bir mantar önleyici elementtir. Doğal yağ asitleri ile güçlendirilmiş bu uçucu yağ kuru kafa derisini nemlendirir ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. 1999 yılında “Kozmetik Bilimi Dergisi” nde yayınlanan bir araştırmaya göre, hindistancevizi yağı saç kırılmasını azaltır ve saç köklerine daha iyi nüfuz eder. Saç deriniz ve saçlarınız için inanılmaz bir nemlendirici olmasının yanı sıra, kabarmaya karşı savaşır, kepekleri tedavi eder, kafa bitlerini ortadan kaldırır ve saç büyümesini artırır. Yağ, kafa derisi sağlığını iyileştirdiğinden, saçlarınızın daha kalın olmasına yardımcı olur. Bazı kaynaklara göre, bu uçucu yağ beşik kapağını yatıştırır – bu bebeklerde yaygın olarak görülen bir sorundur. Bununla birlikte, hindistancevizi yağının antibakteriyel özellikleri foliküliti önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kafa derisinde halka solucanlarını önler. Bu pahalı saç kremlerini kullanmak yerine,

Limonların kepek tedavisinde neden inanılmaz bir rol oynadığını hiç merak ettiniz mi? Size nedenini anlatacağız. Kepek, kafa derinizin epidermal tabakası yeni bir tabaka ile değiştirildiğinde (ancak aşırı miktarda) oluşur. Fazla tabaka replasmanları Malassezia mayaları olarak bilinen mantar enfeksiyonlarına neden olur . Bu katman, başka hiçbir kepek olmayan lapa lapa ölü deri hücreleri ile ortaya çıkmaya başladığı zamandır. Durum tedavi edilmezse, ayrıca alerjilere, hapşırmaya, göz kızarıklığına ve akneye neden olur. Bu enfeksiyonla savaşmak için limonlar çok yardımcı olabilir. Doğal mantar önleyici özelliklere sahip oldukları için kepeklere neden olan mantarla mücadelede yardımcı olurlar. Ayrıca, artık kimyasalları sabunlardan, şampuanlardan veya saç derinizde kullandığınız her şeyden temizlemeye yardımcı olurlar.

Adım 1: Yarım ons hindistan cevizi yağı alın ve içine limon suyunun yarısını ekleyin.
Adım 2: Karışımı kafa derisine uygulayın, birkaç dakika hafifçe masaj yapın ve 20 dakika sonra saçı yıkayın.
Not: İşlemi haftada üçe kadar tekrarlayın.

Bu nasıl çalışıyor?

Hindistan cevizi yağı proteinler, kaprik asit, laurik asit, E, K vitaminleri bakımından zengindir . Hindistan cevizi yağı, kafaya nemlendirici, kondisyon ve nemlendirici bir etki vermek için saç telleri ve kafa derisi gibi çevre bölgelere kolayca nüfuz eder. Yağı kullanmanın ana yararı, kafa derisinin pul pul dökülmesini, tahrişini ve kuruluğunu azaltmasıdır. Yağın mantar önleyici özellikleri olduğundan, kepekten sorumlu olan mantarı başarıyla ortadan kaldırır. Saçın sağlığı restore edilerek güzel ve güzel görünmesini sağlar.

Limonlar , kepek nedenli mantarlara karşı savaşmak için sitrik asit, C vitamini ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Kaşıntıyı azaltır ve tahrişi yatıştırır. Limonun güçlü antioksidanları sağlıklı kafa derisi ve saçları destekler. Ayrıca, limonların asidik özellikleri kafa derinizin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Çözüm İyi Olmazsa:

You have düşük bağışıklık . Saçlara hindistancevizi yağı uygulamayın ve kapaksız soğukta dışarı çıkmayın. Çiğ kafada birikebilir ve soğuktan muzdarip olabilirsiniz.
Sen var astım . Soğuktan muzdarip olabilirsiniz.
You have ince ve kuru saçlar .
1. Neem Yağı (veya Yaprakları) + Hindistan Cevizi Yağı + Köri Yaprakları

Neem ağacının sert iklim koşullarında bile hayatta kalabileceğini biliyor muydunuz? Evet! Hindistan’da yaşayan bu ağacın inanılmaz sağlık yararları vardır. Hem iç hem de dış birçok rahatsızlığı iyileştirme gücüne sahiptir. Dışında kür gelen hipertansiyonu kazık, ülser, diyabet , sıtma ve cilt problemlerine, bu kepek ve çok diğer saç sorunları için en iyi bitkisel ilaçlardan biridir. Antibakteriyel ve mantar önleyici etkileri nedeniyle sabunlarda, şampuanlarda ve diğer organik kozmetik ürünlerinde önemli bileşenlerden biri olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, neem yağını asla doğrudan saçlara kullanmamalısınız. Uygulamadan önce bir şeyle seyreltmeniz gerekir. Birçok uçucu yağ olmasına rağmen, karıştırabilirsiniz; hindistan cevizi yağı, kepek söz konusu olduğunda en iyisidir.

Hindistan cevizi yağı saçınızın ihtiyaç duyduğu tüm besleyici özelliklere sahiptir. Ancak en saf şeklini kullandığınızdan emin olun. % 100 organik hindistancevizi yağı saçı köklerden uçlara kadar nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kafa derisi kuruluğuyla da ilgilenir. Hindistan cevizinin bazı bileşenleri saçı sağlıklı, korumalı ve aşırı saç dökülmesi ve kellik gibi erken yaşlanma etkilerinden besler. İnsanların eski zamanlardan beri bu yağı kullandığını bilmek sizi şaşırtacak. Çoğunlukla, kıyı bölgelerinde yaşayan insanlar orada bolca büyüdükçe çok fazla kullanırlar. Bu yerler genellikle Hint Yarımadaları, Endonezya, Sri Lanka, Burma, Malezya, Filipinler ve Karayiplerin birkaç bölümünü içerir.

Köri yaprakları ise kepeği doğal olarak tedavi etmek için başka bir bitkisel maddedir. Köri yapraklarının tıbbi özellikleri çağlardan beri bilinmektedir. Bir yemek tabağının lezzetini arttırmanın yanı sıra, cilt bakımı ve saç bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Saç söz konusu olduğunda, bu yeşil yapraklar onları daha iyi büyüme için uyarabilir. Birçok yaprak olmasına rağmen, köri neden özellikle saçlar için bırakır merak ediyor olabilirsiniz? Daha iyi büyümeye yardımcı olan hayati besinlerin bir karışımını oluştururlar. Ayrıca, saç köklerini güçlendirir, saçın incelmesini ve grileşmesini önler. İster yemek şeklinde tüketiyor olun ister topikal olarak uygulayın, saçınıza her iki şekilde de fayda sağlar. Bu nedenle, bu üç malzemeyi kullanarak bir çare denemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Gerekli Malzemeler:

Neem tozu – 1 çay kaşığı (veya neem yaprağı – 5 ila 10)
Hindistan cevizi yağı – 2 yemek kaşığı (saçınızın uzunluğuna bağlı olarak)
Taze köri yaprakları – 5-10
Hazırlama Yöntemi:

Adım 1: Yukarıdaki tüm malzemeleri küçük bir tavada alın ( Pan A diyelim ).
Adım 2: Su ile dolu başka bir tava alın (Diyelim ki Pan B ). Onu kaynat.
Adım 3: Kaynatıldıktan sonra Pan B’yi ateşten alın.
Adım 4: Çift kazan yöntemini takip edin. Tavayı A Tavanın içine yerleştirin. Asla uçucu yağları doğrudan ısıtmayın. Tüm özleri buharlaşır.
Adım 5: Pan A’daki malzemeler ısındıktan sonra filtreleyin ve kafa derinize uygulayın.
Adım 6: Hafif bir şampuanla yıkamadan önce bir veya iki saat bekletin.
Bu nasıl çalışıyor?

Köri yapraklarının saç için sağlıklı olmasının nedeni proteinlerin, beta-karoten, B vitamini, B6 vitamini, C vitamini, fosfor, kalsiyum ve demirin varlığından kaynaklanmaktadır . Tüm bunların saç vitaminleri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, daha iyi büyümeyi uyarmaya yardımcı olur, erken grileşmeyi önler, hasarlı kökleri onarır, saç köklerini gençleştirir, saç dökülmesini azaltır ve şaftları güçlendirir.

Çözüm İyi Olmazsa:

Sözlü olarak tüketiyorsunuz . Sadece topikal uygulama içindir.
Sen edilir cildinize uygulamadan . Sadece saçlarınız ve saç deriniz içindir.
Yukarıda listelenen çareler dışında sağlıklı bir saç bakım rejimi uygulayın. Yağlı saçlarda kepeklenme şansı daha yüksek olduğundan saçlarınızı düzenli olarak temizleyin. Saçlarınızı aşırı derecede kurutmadan düzenli olarak şampuanlayın.

Kepek Nasıl Önlenir?
Diyet ve yaşam tarzında bir dengesizlik olduğunda, sorun belirtileri yaşayabilirsiniz.
Çinko, omega-3 yağ asitleri gibi cilt zenginleştirici takviyeler ve B ve E gibi cilt açısından kritik vitaminler sağlıklı cildi korumak için gereklidir.
Aşırı şekerli ve mayalanmış gıda ürünleri tüketmekten kaçının. Kepek, bu sağlıksız gıdalardaki bir mantardan kaynaklandığı bilinmektedir.
Stres birçok hastalığın zirve katkısıdır. Stresinizi iyi yönetmezseniz, kepeklerin yoğunlaşması için fırsat bırakacaksınız.
Kepek Ne Zaman Derhal Tedaviye İhtiyaç Duyar?
Kepek, ciddi sorunlara veya komplikasyonlara neden olmaz, ancak kepek etkilerinin alnınıza girmesini önlemek için sivilce ve sivilce darbelerine neden olmak için özen ve tedaviye ihtiyaç duyar. Hatta yüz cildine daha fazla akne neden olurlar, bu yüzden daha önce kepek tedavisi gerekir.

Saç derisinde yanma hissi, kızarıklık, şiddetli kaşıntı, hassasiyet, şişme, omuzların üzerine düşen beyaz pullar, alın sivilce ve bazen kötü koku olduğunda anında kepek tedavisine ihtiyacınız vardır.

Doktora Ne Zaman Gidilir?
Kepek çekiyorsanız ve tedavi için reçetesiz satılan ürünlerin yanı sıra ev ilaçları kullandıysanız ve iyileşme belirtisi yoksa, bir dermatolog görmeniz gerekir. Bu, durumun basit bir şekilde kepek veya başka bir şey olmasını sağlamak içindir. Saçlı deride kanama veya düzenli aralıklarla saç dökülmesi ile karşılaşırsanız, o zaman bir doktora gitme zamanı.

Dermatoloğa danışarak diyet, hijyen veya günlük alışkanlıklar hakkında sorular sorulabilir. Buna göre, duruma göre size şampuan veya ilaç verilecektir. Bu şampuanı kullanmanız gerekebileceği süre boyunca lütfen Doktor ile görüşün.

Kaşıntı varsa veya kafa derisinde kırmızı lekeler varsa, bir hafta içinde doktora görünmelisiniz. Aramanız gereken bir sonraki koşul, kaşların etrafındaki, kulakların arkasındaki lapa lapa deridir. Bu durum seboreik dermatit olarak bilinir . Lütfen doktora bakın, kepek dışındaysa, yüzün etrafında pullu ciltler bulunur, bu da sedef hastalığı olarak bilinen bir duruma işaret eder .

Eczane ve Doğal İlaç
Aşırı kepek durumunda, reçeteli bir ilaçlı şampuan kullanmak daha iyidir.

Şampuanda bir avuç aktif madde var, eğer belirli bir şampuanın çalışmadığını görürseniz, başka bir şampuana geçebilirsiniz.
Mantar istilasından kaynaklanan kepek yaşıyorsanız, ketokonazol alabilirsiniz ; Nizoral adlı üründe bulunan bir element .
% 1 ketokonazol kullanıyorsanız , ABD’de reçeteye ihtiyacınız yoktur; % 1’den fazla doktor reçetesi göndermesi gerekecektir. Bununla birlikte, Kanada’da % 2’ye kadar kullanım rahatlamaktadır.
En çok tercih edilen kepek önleyici şampuanlar selenyum sülfit ve çinko pirition (sitostatik ajanlar) içerir.

Yorum Yaz