Mukusu Parçalamak, Sinüsü Durdurmak ve İyi Bir Gece Uykusu İçin Doğal Deniz Tuzu Nasıl Kullanılır

Saf tuz, birçok insanın farkında olmadığı inanılmaz sağlık yararları sunar!

Tuz Çeşitleri
Tuz, insanlar da dahil olmak üzere tüm canlılar için son derece önemlidir. Vücuttaki su içeriğini düzenler. Çoğu insan, aşırı derecede toksik ve sağlıksız olduğunun farkında olmadan sofra tuzu kullanır. Bunun yerine, doğal saf tuz kullanmayı denemelisiniz. Yanlış tipte tuz kullanılması vücudumuzu temel minerallerden mahrum bırakabilir ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Birçok işlenmiş gıdada bulunan zararlı rafine tuzu tüketirseniz ne olabileceğini öğrenin:

 • Hızlandırılmış yaşlanan hücresel dejenerasyon
 • Solunum ve kan şekeri sorunları
 • Yüksek tansiyon
 • Böbrek ve safra kesesi taşları
 • Enflamatuar sorunları şiddetlendirir – romatizma, astım, artrit ve gut
 • Kalp kasları, ölümcül kalp krizine neden olarak lastik ve yırtılır
 • Karaciğer yetmezliği, adrenal tükenme
  Tuz Çeşitleri
  Sofra tuzu
  Yemek pişirmek için sofra tuzu veya rafine tuz da denir. Bu tip tuz aşırı ısıda yoğun olarak işlenir. Aslında, bu tuzda bulunan 84 mineralin 82’sini yok eder. Yani, sadece klorür ve sodyum bırakır. Aşırı sofra tuzu tüketimi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Deniz tuzu
Deniz tuzu, denizden elde edilen tuzu ifade eder. Farklı deniz tuzu markaları vardır, bu yüzden bir tane alırken tamamen beyaz ve tozlu olmadığından emin olun. Saf deniz tuzu biraz nemli ve biraz grimsi renktedir.

Celtic Deniz Tuzu
Celtic deniz tuzu, Celtic ahşap tırmık yöntemi kullanılarak, Brittany, Fransa kıyılarında Atlantik deniz suyundan hasat edilen bir tuz türüdür. Bu şekilde tuza hiçbir metal dokunmaz. Kelt deniz tuzu rafine edilmemiştir ve koruyucu, kimyasal veya diğer katkı maddeleri içermeyen 84 canlı elementin tümünü içerir.

Himalaya Tuzu
Himalaya tuzu en saf tuzlardan biridir! Diğer tuzlara kıyasla biraz daha pahalıya mal olabilir. Ancak, buna değer! Tıpkı Kelt Denizi Tuzu gibi, bu tür tuz da tüm önemli canlı elementleri içerir. Vücudumuz için gerekli olan eser mineraller bakımından zengindir. Vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamak için günde az miktarda Himalaya tuzu kullanın.

Saf Tuzda Bulunan Mineraller ve Eser Elementler

Saf tuz, canlı mineraller ve potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum, iyot, çinko ve manganez gibi eser elementler içerir. Saf tuzda bulunan 84 eser mineral, vücudumuza ticari tuzlarda bulunan sodyum klorürün hasarından koruyan temel besinleri sağlar.

Himalaya Tuzu ve Deniz Tuzu Sağlık Faydaları
Himalaya tuzu birçok iyileştirici özellik sunar. Vücudumuzun eksik olduğu mineraller ile denge ve beslenme yeteneğine sahiptir. Özellikle mukusun giderilmesinde yararlıdır. Saf tuzun aşağıdakiler için çok yararlı olabileceği bazı durumlara göz atın:

Sinüs ve bronş tıkanıklığı
Yatmadan önce saf tuz almak, hastaların uykusu için çok faydalı olabilir. Tahriş edici mukusu parçalayarak çok rahatlama sağlar.

Kan yoğunluklu düzenler 
Tuzun yüksek tansiyona neden olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, bu toksik sofra tuzu anlamına gelir. Saf tuz ise kan basıncını normalleştirebilir. Vücudunuzdaki tehlikeli sodyum birikintilerini ortadan kaldırma yeteneği ile bilinir. Yüksek tansiyonu düşürme kabiliyeti nedeniyle, saf tuz, yüksek tansiyondan muzdarip insanlar için çok faydalıdır. Düşük tansiyonu olanlar için de yararlıdır çünkü normale getirebilir.

Daha derin ve daha dinlendirici bir uyku
Yatmadan önce ılık su ile saf tuz almak daha uzun ve daha derin bir uykuya neden olacaktır.

Su tutma
Tuzun su tutmaya neden olduğu söylenir. Bu sadece sofra / rafine edilmiş tuzu ifade eder. Himalaya tuzu ise elektrolit minerallerini dengeler ve alıkonan suyu serbest bırakır.

Böbrek taşı
Himalaya tuzu böbrek ve safra kesesi taşlarını çözme yeteneğine sahiptir.

Bağışıklık sisteminin oluşturulması ve iyileşmeye yardımcı olur
Saf tuz, doğrudan hücrelerimize mineraller sağlayarak enfeksiyonlara ve bakteriyel hastalıklara karşı direnci arttırır. Bir hastalık, yanıklar, cerrahi ve zihinsel bozukluklar olduğunda iyileşme sürecini hızlandırır.

Vücutta aşırı asitliği önler
Zengin mineral içeriği nedeniyle, saf tuz, vücuttaki, özellikle beyinde aşırı asitliği çıkararak istenmeyen sodyumun vücuttan atılmasını sağlayabilir. Himalaya tuzunda bulunan elektrolitler, beyin hücrelerinin iletişimi ve bilgi işlemesi için son derece önemlidir.

Tükürüğün kontrolüne yardımcı olur
Uykunuzda salya akıtırsanız, yeterince su içmediğinizi ve vücudunuzun doğru tuz türünde eksik olduğunu gösterebilir. Tükürük bezleriniz iç kısımlarınızı yağlamak için çok çalıştığından bu durum çift çeneye neden olabilir. Bu durumu durdurmak için, tercih edilen saf tuzla daha fazla su için.

Yara iyileşmesi
Saf tuz, yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. İçmek veya gargara yapmak boğaz ağrısını da hafifletebilir.

Diyabetliler
Diyabet hastası kişilerde kan şekeri seviyelerini dengeler.

Kas krampları
Kaslarınıza gerekli mineralleri sağlar ve kas kramplarını önler.

Güçlü alkalinize
Vücudunuzda uygun pH seviyelerini koruyabilir. Bu, genel sağlığınız için çok önemlidir, çünkü aşırı asidik bir vücut çeşitli sağlık sorunlarına ve dejeneratif hastalıklara yol açabilir.

Saf Tuz Nasıl Kullanılır

Şimdi sofra tuzunun son derece zararlı olduğunu öğrendiğinize göre, onu yemeklerinizden ayırdığınızdan emin olun. Bunun yerine Celtic deniz tuzu veya Himalaya tuzu kullanın. Normalde kullandığınız sadece 2/3 miktara ihtiyacınız vardır. Örneğin, tarifte 1 çay kaşığı tuz kullanmanız gerekiyorsa, 2/3 çay kaşığı kullanın. Bu daha iyi lezzet ve tat verecektir.

Ayrıca, bol su içmek çok önemlidir. Vücudunuzun büyüklüğüne bağlı olarak, günde minimum içki miktarı en az 2 litre sudur. Ancak, daha fazlası daha iyidir. Her litre su için, bir çay kaşığı saf tuz ve içeceği karıştırmalısınız. Ayrıca, taze meyve sularınıza bir tutam deniz tuzu ekleyebilirsiniz.

Dikkat:

Bazı iyileşme programlarına giren kanser hastalarının tuz tüketmemesi önerilir. Gerekirse, doğal deniz tuzunu az miktarda aldığınızdan emin olun. Vücudumuzun çok az tuza ihtiyacı vardır, bu nedenle diyetinizden yeterince almış olabilirsiniz. Çoğu gıda, domates, patates, kereviz, salatalık ve diğer kök sebzelerde daha fazla miktarda bulunan, çoğu sebzeden vücudunuz için yeterli olan az miktarda sodyum içerir.

Yorum Yaz