Öfkeli Çocuklara Sakin Olmayı Öğretmenin Etkili Yolları

Duygularını ifade etmeye çalışmak çocuklar için zor! İşte, kızgın çocukların sakinleşmesine ve patlamalarını kontrol etmelerine yardımcı olan bazı stratejiler.

ÇOCUKLARDA ÖFKE YÖNETİMİ: ÇOCUĞUNUZUN BÜYÜK DUYGULARINI ELE ALMASINI SAĞLAMAK
Duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmek çoğu yetişkin için zor olabilir. Bu nedenle, çocuklardan yetişkinlerin hayatlarında herhangi bir rehberlik olmadan, nasıl yapacaklarını bilmelerini bekleyemeyiz. Kızgın çocuklara sakinleşmeyi öğretmenin etkili yollarını arıyorsanız, bu liste sizin için mükemmel.

Kaç ebeveynimiz çocuk sahibi olmadan önce tam olarak ne yaptığımızı bildiğimizi sanıyordu? Ve sonra biz ebeveyn olduk ve kutsal dumanlar, hiçbir şey bilmediğimiz anlaşıldı.

Etkili zaman aşımlarının nasıl yapıldığını ve ne zaman özür dilememiz gerektiğini öğrendik. Peki ya gerçek öfke problemleri yaşayan çocuklar? Hitters, çığlık atanlar, zaten hayattan daha büyük duygulara sahip ruhlu çocuklar ?

Eğer ruhlu veya istekli bir çocuğunuz varsa, bu büyük patlama patladığında herkesden daha iyi bilirsiniz. Bir mil ötede geldiğini görebiliriz, bu çocukların sinirlenmesine neden olan bazı tetikleyiciler. Ve bunun olmasını önlemek için yapabileceğiniz birçok şey yoktur.

Ancak, bir kez vurulduğunda öfkeyi azaltmanın yolları var. Kızgın çocuğunuzun öfke anlarında sakinleşmesine yardımcı olacak, kolayca uygulayabileceğiniz bazı basit teknikler vardır.

KIZGIN BİR ÇOCUĞU SAKİNLEŞTİRME TEKNİKLERİ
İşte sinirlenmeye başladığınızda çocuklarınızla deneyebileceğiniz bazı süper basit teknikler. Bazıları öfkenin önlenmesine yardımcı olabilir ve bazıları öfkenin kontrolü dışında olduğu zamanlar için kritik öneme sahiptir. Bu stratejileri uygulayın ve onların patlamalarından kesinlikle bir fark göreceksiniz ve sonuçta bunlardan daha az.

MAYMUN MAYMUN GÖRMEK
Her zaman iyi bir hatırlatma, yetişkinler olarak yaptığımız her şeyi çocuklarımız için bir örnektir. Öfkenizi ne kadar iyi kontrol ediyorsunuz? Bağırmaya ve patlamaya eğilimliyseniz, çocuğunuz da olacak. Eşit bir ton tutmayı ve sakin kalmayı öğrenin (bazen söylenenden daha kolay söylenir). Çocuğunuz sizi sakin kalıyorsa, aynı şeyi yapma olasılıkları artar.

DONDUR OYUNU OYNA
Zaten devam eden bir dövüşün ortasına doğru yürürseniz, “dondur” deyin . Çocuklar buna cevap veriyor çünkü bunu oyunlardan ve okuldan biliyorlar Eğer ‘donabiliyorlarsa’ bağırmak, ağlamak veya çığlık atmaktan hemen vazgeçecekler. Ayrıca derhal size odaklanacaklar. Ve bir kere bunu yapmalarını sağladıktan sonra, müdahale etmeden önce olup bitenleri kontrol etmelerini sağlamak için bir sonraki teknikle tarama yapabilirsiniz.

3 BÜYÜK NEFES ALIN VEYA 10’A KADAR SAYIN
Daniel Tiger en iyisini söylüyor: “Sinir hissediyorsan ve kükremek istiyorsan, derin bir nefes al ve 4’e kadar say!” Bunu, küçük yaşta kızımla birlikte söyledim çünkü onun küçük patronlu kişiliğinin ortaya çıktığını görebiliyordum. Ve o zamandan beri bize yardımcı oldu. Yetişkinlerin bile kullandığı bir tekniktir ve çocuklarına yaşamları boyunca iyi hizmet edecektir.

ÖFKELERİNİ KABUL ET
Bir çocuk için NEDEN sinirlendiğini anlamayan birinden daha kötü bir şey yoktur . Gerçekten anlamıyor olsanız bile, ya da sinirlenmek için sebepleriyle aynı fikirde olmasanız bile… yine de onaylamanız gerekir.

“O oyuncağı aldığın çocuk için gerçekten üzüldüğünü biliyorum. Bu senin oyuncağın ve paylaşmak istemiyorsun ”. Bunun gibi bir şey, çocukların onları anladığınızı bilmesini sağlar. Onlarla aynı fikirde değilsin, hatta duygularının geçerli olduğunu söylüyorsun. Sadece nasıl hissettiklerini kabul ediyorsun. Bunu yaptığınızda, onları durumdan çıkarmak ve daha sonra daha iyi davranış hakkında konuşmak daha kolaydır.

PROBLEM ÇÖZMEYİ BAŞKA BİR ZAMAN İÇİN BIRAKIN
Bir yetişkin çoktan kızdığında, onlara kızmaları için DAHA FAZLA bir şeyler söylemenin zamanı mı? Heck hayır! Çocuklar farklı değil. Zaten çalıştıklarında kimse yanlış yaptıklarını duymak istemez. İlk önceliğin bir çocuğun sakinleşmesini sağlamak. Davranışı başka bir zaman daha iyi hale getirmenin yolları üzerinde çalışın .

ONLARA NASIL YARDIM EDEBİLECEĞİNİZİ SORUN.
Duygularını onayladıktan sonra, onlara neye ihtiyaçları olduğunu sorun. Oyuncaklarını geri almak için sana ihtiyaçları var mı? Onlara kızmana ihtiyacın var mı? Sadece sarılmaya ihtiyaçları var mı? Kızgın bir çocuğun durum üzerinde biraz kontrol sahibi olmasına izin verin ve daha hızlı sakinleşmeleri daha muhtemeldir.

BİRAZ YALNIZ KAL
Bu zaman aşımına uğradı, ancak bu terminolojiyi kullanmadan. Kızım gerçekten sinirlendiğinde, diğer çocuklarda ve hatta bana, ondan bir süre yalnız kalması için onun odasına gitmesini istiyorum. İhtiyacı olanı yapma zamanı. Buna sınır koymuyorum. Sadece sakinleşene kadar kendine biraz zaman ayırmasını söyledim ve sonra onu neyin kızdıracağı hakkında konuşalım.

Çocuklara kötü bir durumdan ne zaman uzaklaşmaları gerektiğini öğrenmeleri yetişkin yaşlarında onlara iyi hizmet edecektir! Keşke daha fazla yetişkin bu yeteneğe sahip olsaydı…

KIZGINLIKLARINDAN KURTULMALARINA YARDIMCI OLACAK STRATEJİLER
Kızımı “yalnız zaman” için odasına gönderdiğimde, kızdırmak için yapabileceği şeyler hakkında bazı fikirler veririm. Bunu ilk defa onu kendi cihazlarına bıraktıktan sonra öğrendim ve duvara bir kumbara attı. Bankayı kırmak ve duvara bir çukur koymak.

İşte çocuklar sinirlendiklerinde hayal kırıklıklarını gidermek için yapabilecekleri bazı fikirler. Yani evinizi mahvetmezler! Kızgın olmasalar bile bu fikirleri uygulayın, böylece zamanı geldiğinde nasıl uygulanacağını tam olarak bilecekler:

Bir yastığa yumruk at (kızlarım en sevdiğim) ya da yastığa bağır.
Kulaklıkları takın ve müzik dinleyin. Bir şarkıyla yüksek sesle şarkı söyle.
Bir dergiye yaz. Ya da seni kızdıran kişiye bir mektup yaz (ama onlara verme!)
Parçalanmış kağıt. Eski dergileri sadece bu sebeple saklayın. Çocuğun delirmesi ve o dergiyi parçalamasına izin ver!
Biriyle konuşmak. Sinirlendiğim zaman, en iyi arkadaşımı aramayı ve onunla ilgilenmeyi seviyorum. Çocuklar aynı şeyi yapmaktan zevk alabilirler. Yakında oldukları bir Teyze veya büyükbaba veya büyükanne veya büyükbaba demesine izin verin.
Duvar şınavını yap. Bir duvara yaslanın ve itme itmelerini olabildiğince sert itin!
Dışarı çık ve koş ya da topa vur.

ÖFKE KONTROLÜ, TEMEL BİR YAŞAM BECERİSİ
Sinirli olduğumuzda sakinleşmeyi öğrenmek yetişkin olarak çok önemli bir beceridir. Duygularımızı sakinleştirememek bizi ilişkilerde, istihdamda ve hatta arkadaşlıklarda etkileyebilir. Hepimizin sahip olması gereken önemli bir yaşam becerisidir ve çocukluktan başlamak için daha iyi bir yer yoktur.

Çocuklarınız aynı sonucu alabilir. Çok fazla öfke patlamasıyla arkadaşlıklarını kaybedebilir ve okulda kötü bir şekilde yapabilirler. Onlara erken yaşta öğretmek yetişkinler kadar başarılı olmalarına yardımcı olacaktır.

Yorum Yaz