Sarkma Yüz ve Boyun Derisinden Kurtulmanın 10 Yolu

Uluslararası Estetik Plastik Cerrahi Derneği tarafından yayınlanan istatistiklere göre, 2017 yılında 17 milyon kadın sarkma ciltlerini hem yüzlerinde hem de boynunda sıkılaştırmak için Botox’u aradı! Her ne kadar Botox kolay bir çıkış yolu olsa da, özellikle birisinin bunu yapması için finansal yeteneğe sahip olduğu zaman, sarkma derisinden kurtulmanın yaygın olarak bilinmediği birçok doğal yol vardır. Çoğunlukla zaman, özveri ve fedakarlık gerektirdiği için. Ancak bu ipuçlarını denediğinizde, sadece sarkma cildinden kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığınız da iyileşir.

Biz her yaşta cildin sarkmasını kurtulmak ve estetik cerrahi veya iğneler başvurmadan gelecekte bunu önlemek için 10 doğal yollar buldular.

1. Şekerinizi sınırlayın

Şekerin genel sağlığımız üzerinde daha fazla olumsuz etkilerini öğrenmeye devam ediyoruz ve cildimiz söz konusu olduğunda faydadan çok zarar veriyor. Düzenli şeker tüketimi , sindirim sistemimizde AGE’lerle sonuçlanan glikasyon gibi bir süreç başlatır . Bu AGE’ler , vücudunuzun ürettiği (cildimizi sıkı tutan protein) kolajeni parçalanması gerektiğinden daha hızlı ve gerektiğinde düzenli olarak çoğalmasını önler.

 • Bu, cildin sarkmasına ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına neden olur. Şekeri ortadan kaldırdığınızda , kolajen üretimi yeniden dengelenecek ve hem cildiniz hem de vücudunuz güçlü ve nemlendirilecektir.
 • Vücudunuzun sağlığınıza zarar vermeden ihtiyaç duyduğu maksimum şeker miktarı günde 6 çay kaşığıdır .
  Ancak, yediğimiz hemen hemen tüm yiyeceklerin şeker içerebileceğini unutmayın, bu nedenle sabah kahveniz veya çayınızla kaçınmanız önemlidir.

2. hindistan cevizi yağı deneyin

Hindistan cevizi yağı nihai nemlendiricidir . Kıvamı nedeniyle, cildinize hindistan cevizi yağı uyguladığınızda , cildin pürüzsüz ve nemli kalmasına neden olabilecek gözenekleri ve kırışıklıkları doldurur , ki bu çok önemlidir.

Ek olarak, hindistancevizi yağında bulunan yağ asitleri , tüm su bazlı nemlendiricilerin aksine, düşük moleküler ağırlığı nedeniyle cilde nüfuz edebilir ve cildinizin doğal proteinlerini koruyabilir. Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre , hindistancevizi yağı kuru cildi etkili bir şekilde tedavi edebilir, sarkmayı önleyebilir ve kırışıklıkları ortadan kaldırabilir.

 • Sabahları cilde az miktarda hindistan cevizi yağı uygulayabilir ve geceleri yatmadan hemen önce ikiye katlayabilirsiniz.
 • Deodorize edilmemiş veya herhangi bir şekilde tedavi edilmemiş organik bir hindistancevizi yağı aramak önemlidir!
 • Boynunuza da uygulamayı UNUTMAYIN, çünkü bazen nemlendirme söz konusu olduğunda boyun alanımızı ihmal ederiz.

3. Antioksidanları ikiye katlayın

Cilt insan vücudundaki en büyük organdır ve en çok oksidasyona maruz kalır, yani cildiniz sadece günlük rutininizden geçerek hasar görür . Anti oksidanlar açısından zengin gıdalar, oksidatif stresin cildinize verdiği hasarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Antioksidanlar açısından zengin olduğu iddia edilen ve cildinizi canlandırmaya yardımcı olabileceği iddia edilen bir nemlendirici alsanız da, antioksidanlar söz konusu olduğunda en iyi iş içeriden başlar. Pahalı bir nemlendiriciye büyük miktarda para harcamak yerine, cildinizi tekrar izleyecek ve yaşlanma belirtilerini azaltacak yiyecekler yemeye başlayın.

 • Bir sürü yaban mersini, üzüm, çilek, böğürtlen, kırmızı barbunya fasulyesi, ıspanak ve lahana yemeyi deneyin.

4. Yüzünüzü yıkayın

Makyajımızda uyumaktan hepimiz suçluyduk çünkü onu çıkarmak için çok yorgun ya da tembeldik. Ancak yüzünüzü yıkamak için sabahları ve geceleri birkaç dakika daha almak, özellikle makyajı çıkarmaya geldiğinde önemlidir. Makyaj cilde uygulandığında , gözeneklerden yavaş yavaş emilir ve neredeyse tüm makyaj ürünleri sert kimyasallar içerdiğinden , bu, cilt hücrelerinin günlük olarak geçirdiği oksidatif strese katkıda bulunur ve katkıda bulunur.

 • Su bazlı bir temizleyici kullanmak ve daha sonra gözeneklerin kapanmasına yardımcı olmak için üstüne biraz soğuk su eklemek önemlidir.
 • Akşam yüz fırçalaması KULLANMAYIN, cildinizi tahriş etmemek ve cilt hücrelerinizi ihtiyaç duyulmadığında çıkarılmaya zorlamak için haftada bir veya iki kez bir fırça kullanın.
 • Yüzünüzü temizledikten sonra nemlendirici olarak biraz hindistancevizi yağı sürün.

5. Beta karoten ve A vitamini

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre , birçok gıdada bulunan beta karoten ve A vitamini kombinasyonu , cildin yaşlanmasını önleyebilir ve onarabilir, bu yüzden onu genellikle ana bileşen olarak görüyoruz birçok yaşlanma karşıtı cilt nemlendiricisinde ve güneş kreminde. Beta karotenin güneşin ultraviyole ışığının cilde zarar vermesini ve yaşlanmasını engellediği kanıtlanmıştır ve A vitamini derideki kollajen üretimini ve elastik lifleri uyarır.

 • Hem beta karoten hem de A vitamini havuç, tatlı patates, lahana, ıspanak, kavun ve kayısı gibi gıdalarda bulunur.
 • Hem A vitamini hem de beta karoten için önerilen günlük ödenek 30 mg’dır.

6. salatalık suyu uygulayın

Yaşlandıkça, cildin sıkılığı teşvik eden kolajen gibi bileşenleri ve elastikiyet sağlayan elastin, 20 yaşından sonra her yıl % 1 daha az üretilir ! Cilt daha sonra yavaş yavaş yüz, boyun ve göğüs gibi bölgelerde incelmeye ve sarkmaya başlar. Bu nedenle, bu bölgelere düzenli maskeler ile vücudun diğer bölgelerinden daha sık bakmak önemlidir.

Salatalık ve salatalık suyu cilt bakımı söz konusu olduğunda mucizeler yaratır. Sağlıklı cilt dokusu için önemli bir bileşen olan mineral silikada ve deride su tutulmasını önleyebilen askorbik asitte bol miktarda bulunurlar . Topikal olarak uygulandığında, salatalıklar cildin gözeneklerinden toksinleri çekebilir ve cildin altındaki kollajeni sıkabilir.

Nasıl kullanılır:

 • 1 salatalık alın, soyun ve küçük parçalar halinde kesin.
 • Sulu bir meyve suyu olana kadar 10 – 20 saniye öğütün.
 • Bundan sonra, bir süzgecin içine koyun ve suyu macundan ayırın.
 • Yüzünüzü normalde gece yaptığınız gibi yağsız bir temizleyici ile yıkayın.
 • Suyu pamuklu bir ped üzerine batırın ve ardından yüzünüze, boynunuza ve göğsünüze uygulayın.
 • Kuruyana kadar 20 dakika bekletin.
 • Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın ve kurulayın.
 • Bu yöntemi haftada iki kez tekrarlayın.

7. kabartma tozu ve hindistan cevizi yağı karıştırın

Hem hindistancevizi yağı hem de kabartma tozu büyük yaşlanma karşıtı faydalara sahiptir. Kabartma tozu, cildi pul pul dökmek ve ölü cilt hücrelerinden kurtulmak, büyük gözenekleri küçültmek ve cilde masaj yapıldığında kolajen üretimini teşvik etmek için kullanılan doğal bir maddedir . Hindistan cevizi yağı, yukarıda açıkladığımız gibi, cildinizi nemlendirmek, cilde nüfuz etmek ve zamanla ortaya çıkan sarkma ve kırışıklıkları tedavi etmek için mükemmeldir.

2’yi bir araya getirerek cildinizi pul pul dökebilir, nemlendirebilir ve cildin altındaki kan akışını teşvik edecek ve kollajen üretimini teşvik edecek masaj yapabilirsiniz.

Nasıl kullanılır:

 • Bir kavanozun 1 / 4’ünü hindistancevizi yağı ile doldurun (daha sonra kullanmak üzere saklamak için kapaklı bir kavanoz seçin).
 • 3 çorba kaşığı karbonat ekleyin ve macun haline gelene kadar iyice karıştırın.
 • Sabah, 1 çay kaşığı macunu toplayın ve 1-2 dakika boyunca yüzünüze ve boynunuza masaj yapın (hassas göz bölgesinden kaçının).
 • 10 dakika bekletin.
 • Soğuk suyla yıkayın ve kurulayın!
 • Bunu haftada 2 kez tekrarlayın.

8. yumurta akı ve bal karıştırın

Yumurta akı ve balın topikal olarak uygulandığında cilt için çok sayıda sağlık yararı vardır ve bilimsel kanıtlar şimdi kanıtlayabilir. Agocampu Rennes Sciences et Technologie Araştırma Merkezi’nden yapılan bir araştırmaya göre , yumurta beyazlarının kırışıklıkları, ince çizgileri ve ters cilt sarkmasını azalttığı kanıtlanmıştır. Araştırmaları sırasında tavuklardan yumurta aldılar ve yumurta beyazlarının içeriğini kırdılar. Bunu yaparak topikal olarak uygulandığında cildi canlandıran ve sıkılaştıran 69 büyük protein buldular.

Bal antioksidanlarda bol miktarda bulunur, kiri temizleyebilir ve cilde nüfuz edebilir. Buna ek olarak, bir gliserin gibi, higroskopik , cildi nemlendirir ve ortamdan su emer anlamına gelir. Bu bileşenleri bir araya getirerek güçlü bir cilt tedavisi haline gelirler.

Nasıl kullanılır:

 • 1 yumurta akını yumurta sarısından bir kaseye ayırın.
 • 2 yemek kaşığı bal ekleyin ve macun haline gelene kadar iyice karıştırın.
 • Cilt, yüz ve boyuna uygulayın (hassas göz bölgesinden kaçının).
 • 20 dakika bekletin.
 • Soğuk suyla yıkayın ve kurulayın!
 • Haftada bir kez tekrarlayın.

Egzersizler

Bacak kasları egzersize sıkılaştırıcı ve tonlayıcı olarak tepki verebildiği gibi, yüz kasları da egzersizlere cevap verir. Kaslar cilt için güçlü bir temel oluşturur, bu nedenle kaslar ton kaybettiğinde cilt takip eder ve sarkmaya başlar. Yüz egzersizlerinin ve yüz yogalarının ardındaki teori, yüz kaslarını tonlayabilmeleri, kan dolaşımını iyileştirebilmeleri ve cildi sıkılaştırabilmeleridir.

9. “Kaşık” egzersizi

Bu egzersiz elmacık kemiklerinizi kaldırmak, nazolabial kıvrımları azaltmak, kan dolaşımını iyileştirmek ve boyun kaslarını sıkılaştırmak ve güçlendirmek için idealdir.

Nasıl performans:

 • Temiz bir çorba kaşığı alın, dudaklarınızı cüzdanlayın ve ortasına yerleştirin.
 • Çenenizi kullanarak, çorba kaşığı kaldırın.
 • Gülümseyin ve 5-10 saniye bekletin.
 • Küçük bir mola için yanaklarınızı gevşetin (10 saniye).
 • 10 kez tekrarlayın.
 • Bu egzersizi her sabah uyandıktan sonra ve her akşam yatmadan hemen önce yapın.

10. Göz kaldırma egzersizi

Bu egzersiz, göz çevresindeki ve elmacık kemiklerindeki cildi kaldırmak için idealdir. Göz çevresindeki cildi gençleştirebilir ve alın ve ince çizgileri kaldırabilir. Ek olarak, bu göz çevresindeki ve alındaki kasları güçlendirecektir.

Nasıl performans:

 • Hem işaret parmağınızı hem de orta parmaklarınızı makas konumuna getirin.
 • Onları gözlerinizin yanına yerleştirin (biri kaşların üstünde diğeri elmacık kemiklerinin üstünde).
 • Ve 20 saniye boyunca tekrar tekrar gözlerini kısmaya başlayın.
 • Gözlerinizi birkaç saniyeliğine gevşetin.
 • 10 kez tekrarlayın.
 • Bu egzersizi her sabah ve uyandıktan sonra ve her akşam yatmadan hemen önce yapın!
 • Sarkan cildi sıkılaştırmanın zaman ve çaba gerektirdiğini hatırlamak önemlidir, ancak doğanın her zaman daha yavaş ama etkili bir süreci vardır ve bazen kozmetik cerrahi cevap değildir. İster genç ister yaşlı görünün, kendinizi sevin!

Sarkma derisinden kurtulmak için bu yöntemlerden herhangi birini denediniz mi? Sizin için en iyisini hangisi yaptı? Lütfen aşağıdaki yorumlarda deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Yorum Yaz