TIRNAK BATMASI BİTKİSEL ÇÖZÜMLER

Tırnak batması hakkında hazırladığımız yazımızda sizlere tırnak batmasını nasıl geçireceğinizi aktaracağız. Yazımızda ayrıca tırnak batması tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Tırnak batması problemlerinde son dönemlerde popüler olan tırnak batması tel tedavisine de değineceğiz. Tırnak batması sorunlarınıza yararlı olması dileğiyle iyi okumalar dileriz.
TIRNAK BATMASI
​Tırnak batması, tırnakların , tırnak kenarlarından yumuşak deriye doğru büyümesi nedeniyle cilt etrafında oluşan can sıkıcı ve ağrılı durumlardır. iltihaplanmalara ve enfeksiyonlara da sebep olabilmektedir.

Tırnak batması genelde dar ayakkabılardan ve yanlış tırnak kesiminden meydana gelmektedir. Sizlere aşağıda tırnak batması tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Bunlardan herhangi birisi tırnak batması durumunuzu düzeltebilir.
TIRNAK BATMASI NASIL GEÇER

Eğer tırnak batmasının erken fark ettiyseniz, evde uygulayacağınız tedavi yöntemleri ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileştirici ve önleyici bir tedavi uygulayabilirsiniz. Tırnak batması önlemede en etkili yöntem tırnağı nemlendirmek ve tırnakları düzgün bir şekilde kesmektir.
TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ
Ayağınızı sıcak suda günde 3-4 kez bekletiniz. Suya sabun veya başka bir şey eklemeyin.
İltihaplanmış bölge de için ayaklarınıza iltihap önleyici kremler kullanabilirsiniz.
Yüksek topuklu ayakkabılar ya da dar kalıplı sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Tırnak batması geçene kadar sandalet gibi rahat ve açık ayakkabılar giymeyi tercih etmelisiniz.
Deriye batmakta olan tırnağın köşesini kaldırmaya çalışmalısınız. Tırnak ile deri arasına bir pamuk sararak sağlam duracak şekilde yerleştiriniz. Tırnağınızın daha düzgün uzamasına ve batık yerden çıkmasına neden olur. Ardından tırnağınızı düzgün bir şekilde kesebilirsiniz.
Bu aşamalarda bölgenin acımasına yönelik ağrınız var ise ağrı kesici kullanabilirsiniz.
Bunları 10-15 gün boyunca tekrarlayın geçmez ise doktora başvurun ve cerrahi operasyona hazırlanın.

TIRNAK BATMASI
​Tırnak batması çoğunlukla ayakta ve ayak baş parmağında meydana gelmektedir. Bunun en büyük nedeni dar ayakkabılar ve yanlış kesilmiş tırnaklardır. Tırnağın keskin tarafının dokuyu zedelemesi ve tahriş etmesi ile meydana gelen enfekte durumlarının doğru tedavi edilememesi sonucunda süreklilik gösteren apse türleri meydana gelebilmektedir. Çoğu tırnak batığı vakası yaşayan kişi veya kişiler cerrahi tedaviyi de tercih etmektedirler.

Günümüzde tırnak batması ameliyatları yaptırmak artık çok kolay ve iyileşme süreci kısa olan bir operasyon türü olup; tekrarlama durumu, operosyon yapıldıktan sonraki bakım ve doğru uygulamalarla ortadan kaldırılabilmektedir. Tırnak batığı tedavisinde tek yöntem ameliyat değildir. Tırnak batığı tel tedavisi de aşağıda yer almaktadır. Ameliyat olmak istemeyenler için alternatif olabilmektedir.
TIRNAK BATMASI TEL TEDAVİSİ
​Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunları arasında yer alır. Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak yatağında oluşan bozulma, tırnağın doğal yapısının ve uzama şeklinin bozulmasına ve tırnaklarda batık oluşumuna neden olmaktadır.

Günümüzde batık tırnak bakımları en sağlıklı olarak medikal ayak sağlığı bakım merkezlerinde yapılmaktadır. Bu merkezlerde, tırnağın doğal uzama süreci desteklenerek yapılan batık bakımları, daha hızlı, kesin ve ağrısız çözüm oluşturur.
Batık tırnak tedavisinde dünyanın pek çok yerinde tercih edilen “3TO tel yöntemi” ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanır. Uygulama ile tırnaklar tırnak etinden çıkarılarak yukarı kaldırılır. Tırnak askıdayken, tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmadan şekillenir. Tırnak uzaması takip edilerek telin uygulandığı yer uygun periyotlarla değiştirilerek kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntemle, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan tırnak batığından kurtulunabilinir.

Yorum Yaz