Vajinal Kaşıntı ve Yanma Sebepleri ve Ortadan Kaldırmak İçin 4 Çözüm

Vajinal enfeksiyonlar ve vajinal kaşıntı yaşamak her yaştan kadınlar için oldukça yaygındır. Vajinal kaşıntı, yanma ve tahriş oldukça büyük bir problem olabilir, çünkü vulva ve vajina oldukça hassastır.

İşte vajinal enfeksiyonların ve vajinal kaşıntıların en yaygın nedenleri:

  • Genellikle menopozla ortaya çıkan hormonal dengesizlik;
  • Liken skleroz vulvar;
  • Sedef hastalığı ve egzama;
  • Bakteriyel vajinoz;
  • Kimyasal yüklü samimi hijyen ürünlerinin sık kullanımı;
  • cinsel yolla bulaşan hastalıklar;
  • Bakteriyel veya fungal enfeksiyonlar.
    Vajinal kıl kurdu enfeksiyonları, bu tip bir enfeksiyon çocuklarda yetişkinlerden daha yaygın olmasına rağmen, vajinal kaşıntıya da neden olabilir. Bazı stres ve zayıflamış bir bağışıklık sistemi de vajinal enfeksiyonlarda rol oynayabilir, bu da yanma, vajinal kaşıntı ve şişme ve kızarıklık gibi semptomlara neden olabilir. Vajinal akıntı ve kokuya sahip olmak da olabilir ve s * x veya idrara çıkma sırasındaki ağrı da vajinal enfeksiyon belirtileri olarak tanımlanır.

Vajinal kaşıntıyı durdurmak istiyorsanız, kesinlikle mükemmel hijyen sağlamanız gerekir. Dahası, size semptomları tedavi edebilecek ve enfeksiyonu kısa sürede rahatlatabilecek birkaç doğal ilaç göstereceğiz.

Vajinal enfeksiyonlara karşı en iyi doğal ilaçlar

Hint leylak
Neem olarak da bilinen bu, aslında vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı harika bir ilaçtır. Semptomları azaltmak için Hint lila çayı kullanmalısınız. Hazırlamak için yapmanız gereken şey, bir tencereye 2-3 neem yaprağı eklemek, sonra çayı soğumadan önce bir süre kaynatmaktır. Vajina’yı birkaç hafta boyunca her gün çay ile durulayın. Ayrıca, enfeksiyonu tedavi etmek için haftada iki kez bir kase sıcak suda seyreltilmiş neem yağı vajinal durulama olarak kullanabilirsiniz.

yoğurt
Yoğurt, enfeksiyonu yenebilecek ve semptomları ve vajinal kaşıntıyı durdurabilen canlı bakteriler içerir. En başta enfeksiyona neden olan maya ve zararlı bakterileri yok edecek ve vajina’nızdaki yararlı bakterilerin büyümesini artıracaktır.

Sarımsak
Soruna neden olan vajina’ndaki bakterileri ve mayaları yok edebilen güçlü bir antibakteriyel ajandır. Daha da iyisi, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve vücudunuzun kendi başına enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olacaktır. Sadece birkaç damla sarımsakları bir çorba kaşığı E vitamini yağı ile karıştırın, ardından karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve 10 dakika sonra su ile durulayın. Bu tür bir işlemi birkaç hafta boyunca günde iki kez tekrarlayın ve diyetinize sarımsak da eklediğinizden emin olun.

ACV
Elma sirkesi, vajinanızın doğal pH dengesini geri kazanabilen ve enfeksiyonu ortadan kaldırabilen antibakteriyel ve mantar önleyici bir maddedir. Kullanmak için, iki çorba kaşığı ACV’yi bir bardak suyla karıştırın ve ardından vajina’nızı birkaç hafta boyunca günde iki kez karışımla yıkayın. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzun enfeksiyonla başa çıkmasına yardımcı olmak için her gün 1 çorba kaşığı ACV ​​ve bal karışımı tüketin.

Ek ipuçları
Enfeksiyonu olabildiğince hızlı bir şekilde gidermek istiyorsanız, hijyeninizi yüksek seviyede tutmalı ve vajina’yı mümkün olduğunca kuru tutmalısınız. Banyoya gittikten sonra önden arkaya doğru temizlediğinizden emin olun. Her zaman pamuklu iç çamaşırı giyin ve enfeksiyon sırasında günde iki kez değiştirin. Hijyenik adet pedleri kullanarak, kimyasal yıkamalar ve diğer tahriş edici maddeler, semptomları şiddetlendirebildikleri için enfeksiyon sırasında kesinlikle yasaktır.

Enfeksiyon duruncaya kadar, sevişmekten kaçınmak oldukça tavsiye edilir. Ayrıca, işten eve döndükten sonra bir gösteri yapın ve ortak havuzlardan ve ortak banyolardan kaçının. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız, diyetinize biraz C vitamini ekleyin ve maya enfeksiyonları durumunda şeker tüketmekten kaçının.

Yorum Yaz