Yanlış Yenirse Size Zarar Verebilecek 10 Sağlıklı Besin

Sağlığımız için çok tehlikeli olabilecek mantar gibi bazı yiyecekler vardır . Ancak yanlış yenilirse, bal gibi en sağlıklı gıdaların bile sağlığımız üzerinde ölümcül bir etkisi olabilir.

Biz Parlak Side ekstra dikkatli olmazsak sağlığımız için tehlikeli olabilir 10 sağlıklı gıdaların bir listesini yaptı.

1. Et, kümes hayvanları ve deniz ürünleri

Etin, kümes hayvanlarının veya deniz mahsullerinin kömürünü çekerken, yüksek sıcaklık etteki proteinleri değiştirir ve sağlığınız için tehlikeli hale gelir. Sağlık risklerini önlemek için etinizi daha düşük bir sıcaklıkta pişirmelisiniz.

Bu şekilde, düşük sıcaklık gıdalarınızda kanserojen birikimini azaltacaktır . Ayrıca eti marine etmeyi ve sık sık çevirmeyi de düşünmelisiniz. Bu, kanseri destekleyen bileşiklerin en aza indirilmesine yardımcı olabilir.

2. Bal

Bunu bilemeyebilirsin ama bal çok fazla toksin içeriyor. Toplandıktan sonra, bal bu toksinleri yok etmek için bir pastörizasyon işleminden geçer. Ancak, pastörize edilmemiş bal yemek, sağlığınız için çok tehlikeli olabilir.

Pastörize edilmemiş bal veya sadece pastörize edilmemiş baldan bir çay kaşığı baş ağrısına, baş dönmesine ve kusmaya neden olabilir .

3. Mürverler

Mürver, sağlık açısından birçok faydası olan ve sık sık reçellerde, şaraplarda ve çaylarda kullanılan çiçekli bir bitkidir. Bununla birlikte, mürver bitkisi hakkında bilmediğiniz şey, tohumlarının ve yapraklarının zehirli olduğu ve siyanür üreten bir bileşik olan ölümcül konsantrasyonlarda glikozid içerdiğidir.

Düzgün gerilmezlerse veya reçel veya şarap yaparken olgunlaşmamışlarsa, mürverler mide bulantısına neden olabilir, komaya neden olabilir ve hatta ölüme neden olabilir. Neyse ki, mürverlerde bulunan toksik maddeler, onları pişirerek etkili bir şekilde giderilebilir. Pişmemiş mürver yemek yeme belirtileri mide bulantısı, kusma ve ishaldir.

4. Patates

Patatesler nemli veya aydınlık alanlar gibi kötü koşullarda kalırsa veya çok uzun süre otururlarsa filizlenmeye başlayabilirler. Patatesler filizlenirse, filizleri kesseniz bile bu patatesleri atmanız önemle tavsiye edilir .

Bu patatesler bir zehir içerebilir ve sadece bir fırınlanmış patates kusma, karın ağrısı ve ishal gibi mide-bağırsak sorunlarına neden olabilir.

5. Kaju fıstığı

Çiğ kaju tüketmek sağlığımız üzerinde, özellikle zehirli sarmaşıklara alerjisi olanlarımız için ölümcül bir etkiye sahip olabilir. Mağazada çiğ kaju fıstığı bulunabileceğini biliyoruz, ama gerçek şu ki, aslında çiğ değiller. Zehirli sarmaşıkta da bulunabilen urushiol denilen bir kimyasalın giderilmesi için buğulanırlar.

Şans eseri doğada çiğ kaju fıstığı görürseniz, onları yemeyi bile düşünmeyin . Zehirli sarmaşıklara karşı hassas olmasanız bile, bir avuç çiğ kaju kadar az yemek, sağlığınıza ciddi şekilde zarar verebilir.

6. Badem

İki farklı badem çeşidi vardır: tatlı ve acı. Acı bademlerin nispeten büyük miktarlarda hidrojen siyanür içerdiği ve sadece 5 ila 10 ham çiğ yediği söylenir , acı badem yetişkinler için sorunlara neden olabilir ve çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bununla birlikte, işlenmiş acı bademlerin, rafine etme işlemi sırasında tüm hidrojen siyanürün ekstrakte edildiği sürece, yemesi hala güvenli olabilir. Ancak, ormanın içindeyseniz ve bir badem ağacını görürseniz, fındıklarını yeme riski yoktur.

7. Ekmek

Ekmek düzenli olarak tüketilen bir yiyecek olmasına rağmen, bazı ekmek türleri size iyiden daha fazla zarar verebilir . Paketlenmiş beyaz ekmek, yüksek oranda işlenmiş un ve sağlıksız hale getirebilecek katkı maddeleri içerir. Sık sık beyaz ekmek yemek, obeziteye, kalp hastalığına ve şeker hastalığına neden olabilir.

Tam tahıllı ekmeğin bile sağlığınız için zararlı olan çeşitli koruyucuları, ilave şekerleri ve tuzları olabilir. Sindirimi kolay ve daha fazla protein, lif, folat, C vitamini ve diğer sağlıklı besinleri içerdiğinden filizlenmiş tanelerden yapılan ekmeği tüketmenizi öneririz.

8. Brezilya fıstığı

Brezilya fıstığı zengin bir selenyum kaynağı olarak bilinir. Selenyum sağlığımız için hayati öneme sahiptir ancak çok fazla tüketmek toksik olabilir. Yetişkinler için günlük olarak 50-70 mikrogram selenyum almanız önerilir ve bir Brezilya fıstığı 60 ila 95 mikrogram selenyum içerebilir.

4 veya 5 Brezilya fıstığı yemek kesinlikle yetişkinlerde selenyum eşiğini geçecek ve zehirlenmeye neden olabilir. Bir selenyum aşırı doz belirtileri hafıza zorlukları, sindirim problemleri, yorgunluk ve potansiyel saç dökülmesi sayılabilir.

9. Süt

Doğal haliyle, süt su, protein, şeker, mineral ve vitamin karışımıdır. Süt sağlık açısından büyük yararlar sağlasa da, bilmemiz gereken bazı riskler var . Düzenli miktarlarda süt içmek sağlıklıdır, ancak çok fazla yutulması, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalık gelişme riskini artırabilir.

Ayrıca, sütten çok fazla kalsiyum tüketmek, kadınlarda yumurtalık kanserine ve erkeklerde prostat kanserine neden olabilir. Dengeli bir süt alımını sağlamak sağlıklı bir diyet için çok önemlidir.

10. Kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz hayvanları, protein, omega-3 yağ asitleri, iyi yağlar ve magnezyum, çinko, demir ve bakır gibi sayısız mineral bakımından zengin oldukları için sağlıklı bir diyete mükemmel bir katkı sağlar. Tüm bu süper sağlıklı besinler vücudunuz için büyük yararlar sağlar. Bununla birlikte, kabuklu deniz ürünleri, uygun şekilde pişirilmesi en zor yiyeceklerden biri olabilir ve az pişmiş veya çiğ halde bırakılırsa, sağlığınız için tehlikeli olan kirletici maddeler içerebilir.

Kabuklu deniz hayvanları da son derece hassastır ve çok kolay bozulabilir. Hatta biraz şımarık kabuklu deniz Yeme yol açabilir b İçeriği: Bakteri enfeksiyonu ler ve gıda zehirlenmesi. Bu nedenle, kabuklu deniz ürünleri yerken fazladan dikkat etmek önemlidir ve sadece taze ve iyi pişirilmiş olduğundan% 100 emin iseniz yiyin.

Sağlıklı besinler hakkında bu gerçeklerden hangisi sağlığınıza zarar verme potansiyeli sizi en çok şaşırttı? Sağlıklı besinler hakkında sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek başka gerçekleri biliyor musunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorum bölümünde paylaşın.

Yorum Yaz